November 30, 2021, 10:00 pm

Русија има што да му одговори на Бајден, реагира руски сенатор на пpoвокацијата од американскиот претседател

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Москва ќе има што да му каже на Вашингтон ако американскиот претседател Џо Бајден сака да разговара со Владимир Путин за почитување на човековите права во Русија, смета сенаторот Алексеј Пушков.

„Очигледно нема да има лесен дијалог во Женева. „Бајден повторно дава груби изјави за Путин“, напиша Пушков на својот профил на „Телеграм“.
Тој истакна дека Русија има што да и одговори на американската страна.

„За почеток, побарајте Бајден да престане да го прогонува Џулијан Асанж и да се откаже од неговото барање за негова екстрадиција во САД“, рече сенаторот.

Претходно, американскиот претседател изјави дека нема да дозволи кршење на човековите права и има намера „јасно да го каже тоа“ на самитот со рускиот лидер.

Претседателите на Русија и САД ќе разговараат на 16 јуни во Женева. Од нив се очекува да разговараат за прашања за стратешката стабилност, борбата против пандемијата, меѓународната состојба и регионалните конфликти.

Генералниот секретар на ООН Антонио Гутереш изрази надеж дека Путин и Бајден ќе започнат дијалог за заживување на режимот за контрола на оружјето, вклучително и замена на Договорот за стратешко офанзивно вооружување.

Вашингтон стабилно го засилува притисокот врз санкциите кон Москва , користејќи ја „ситуацијата со човековите права“ како изговор за ограничувања. Од своја страна, САД стигнаа до руската листа на непријателски држави . Министерството за надворешни работи на Русија посочи дека односите меѓу земјите достигнале ќорсокак и дека најважно е да се најдат начини да се излезе од тоа. Кремљ истакна дека политиката на ограничувања кон Москва не ја постигнува својата цел.

3 КОМЕНТАРИ

Latest News

Љуљзим, кој спаси неколкумна во автобусот на cмpтта се врати во Србија

Љуљзим Сулејмани, српскиот државјанин кој неодамна беше повреден во тешка сообраќајна несреќа во Бугарија, во која загинаа 46...

More Articles Like This