Русија и ОАЕ развиваат нов суперсоничен патнички авион

Поврзано

Русија почна со производство на вакцината „Спутник“ во форма на спреј за нос

Заменик-градоначалничката на Москва за социјален развој, Анастасија Ракова, соопшти дека е развиена назална верзија на вакцината против корона вирусот...

Русија со остра реакција за блokирањето на руските твитер профили

Руската страна ќе се справи со причините за блокирање на „руските“ сметки на Твитер, изјави за Спутник портпаролката на...

Москва пpeceче: Нeприфатливи се сите барањата за оcлободувaњe на ocyдениот Навални

Русија ги смета за неприфатливи барањата за ослободување на осудениот блогер Алексеј Навални, се наведува во соопштението на руското...
- Advertisement -

Руската Обединета авио корпорација и државниот инвестициски фонд во ОАЕ ќе основаат заедничка компанија за развој на нов мал суперсоничен патнички авион, најави денеска рускиот министер за индустрија и трговија Денис Мантуров.

– Отворено е прашањето за учество во капитал и околу тоа мораме уште да разговараме, изјави рускиот министер, потврдувајќи дека кон крајот на годинава или на почетокот на следната, светската јавност ќе има можност да го види дизајнот на авионот.

Сепак, познато е дека целта на конструкторите е новиот авион да може да развие брзина до 1,8 маха, а ќе се произведува во две верзии – со осум и со 30 патнички седишта.

Latest News

Цуцуловски: Наместо да мaнипулираат со бројки, Филипче и Заев да набават вакцини за секој еден граѓанин

Во вечерашното издание на дебатната емисија „Што не е јасно?” на ТВ Алфа гостуваше универзитетскиот професор Љубомир Цуцуловски, кој...

More Articles Like This