September 24, 2020, 11:16 pm

Русија, Кина и Иран формираат сопствен финансиски блok поради caнкциитe од САД

Поврзано

Кинеската вакцина први ќе ја добијат Бразил, Индонезија и Турција

Кинескиот фармацевтски гигант „Синовак“ објави кои земји, покрај Кина, ќе бидат први што ќе ја примат вакцината за коронавирусот. Според...

(Видео) Трамп и Меланија гpyбо иcвиркани на погpeбот на cyдијката на Врховниот суд, Рут Бадер Гинзбург

Американскиот претседател Доналд Трамп бил исвиркан денес, додека заедно со неговата сопруга Меланија ѝ оддадале почит на неодамна починaтaта...

Затвop за зapaзените со кopoнавирус кои дале лaжни информации

Затвор од три месеци до две години им се зakанува на зарaзените со Ковид-19 во Турција, кои даваат нeточни...
- Advertisement -

Русија, Кина и Иран ги зацврстуваат своите економски и политички врски, формирајќи нов азиски блок, пишува „Независима газета“

Она што ја зближува Москва, Техеран и Пекин е американскиот притисок кој се огледува во постојаното заострување на санкциите. Овие земји веќе во меѓусебната трговија не го користат американскиот долар, туку националните валиту и формираат посебни механизми за да ги избегнат американските санкции. Покрај тоа, Иран подготвува нов договор за дологорочна соработка со Кина и Руисја.

Во март идната година истекува сега важечкиот иранско-руски договор за соработка и министерот за надворешни работи на Иран Мухамед Џавад Зариф веќе соопшти дека Техеран се договорил со Москва за обновување на договорот.

„Сметаме дека е подобро договорот да се модернизира и да се направи долгорочна и сеопфатна согласност, која ќе биде потпишана и претставена пред парламентот“ – смета Зариф.

Во исто време Иран продолжува со преговори со Кина за партнерство во наредните 25 години.

Според иранско-кинескиот договор, Кина може да инвестира 400 милијарди долари во многу ирански сектори, вклучително нафта и гас, додека Иран ќе обезбеди стабилна достава на енергенси за Кина во наредните 25 години.

„Кога Иран, Русија и Кина водат преговори за долгорочни стратешки договори, се стекнува впечаток, дека на истокот се формира нов светски поредок“, изјави во интервју за „Техеран Тајмс“ бившиот претставник на Министерството за надворешни работи на Иран Рамин Мехманпараст. „Ќе бидеме сведоци на формирање на нов светски поредок“, вели бившиот ирански дипломат. Подвлекува дека единствен виновник за стварањето на сојузот е Америка, која со своите притисоци ги зближила Иран, Кина и Русија.

Моменталниот обем на руско-иранската трговија не е поголем од две милијарди долари, а државите се договорија да го зголемат до 25 милијарди долари. Русија во Иран извезува прехрамбени и земјоделски производи, производи од целулоза, хартија и дрва, машини, опрема, транспортни средства и друго. Русија увезува прехрамбени производи, земјоделски сировини, метал и производи од хемиската индустрија.

Во текот на минатата година Иран и Русија преносот на пари го организираа преку рускиот систем за трансакции и иранскиот „Сепам“, без користење на системот „Свифт“.

Исто така, Русија продолжува да ја гради нуклеарната електрана во Иран „Бушер – 2“, која би требало да биде готова на почетокот на 2026. година. Иран купува од Русија и ПВО систем С-300 и заедно со Русија го реализираат проектот за меѓународен транспортен коридор (МТК) „Север – југ“.

Latest News

Костовски: СДСМ планира приватизација на Македонски пошти

Трифун Костовски, сопственикот на Еуростандард банка во вечерашното гостување во емисијата Заспиј ако можеш вели дека е убеден дека...

Заев мора да сфати дека не држи мoнопол на клучните одлуки за европските прашања

Заев мора да сфати дека не држи монопол на клучните одлуки за европските прашања и мора да понуди платформа. Доколку сам го истурка процесот...

Полицијата бpyтално на секој чекор тeпa граѓани, МВР молчи

Ситуацијата со нekoнтролираното бpyтално однесување во МВР нема крај. По вчерашниот бpyтален нaпaд на луѓе во Битола молчи, вечерва нов инцидeнт со исти исход...

Двајца полицajци тешко повpeдeни, зaвршиле во бoлницa

Двајца полицaјци од СВР Велес се потешко повpeдeни вечерва кај велешкото село Степанци, откако биле нaпaднати од дрвokрадци. Како што дознаваат тие, еден од полицајците...

Георгиев: Ова со Артан Груби навестува нов институционален аpанжман во политичкиот cистем во Македонија

Овој аранжман што се случува особено сега кој што почна со синтагмата премиер Албанец, премиер од ДУИ и со прв вицепремиер, конкретно Артан Груби...

More Articles Like This