November 28, 2020, 11:49 am

Русија најавува вселенска офанзива

Поврзано

У6иeн шeфoт нa иpaнcкaтa нykлeapнa пpoгpaмa

Началникот на иранската нуклерана програма Мохсен Фахризаде е убиен во близина на Техеран, потврди Иранското министерство за одбрана. Според соопштението,...

Во Јапонија peкopднo згoлeмyвaњe нa нoви cлyчaи нa кopoнa

Јапонското Министерство за здравство денес потврди дека 2.530 лица се разболеле во последните 24 часа, што е најголем дневен...

Фаучи: Baкциниpaјтe ce дypи и aкo cтe ce oпpaвилe oд Koвид-19

Водечкиот американски експерт за инфективни болести Ентони Фаучи ги советуваше Американците кои веќе имале коронавирус, или претпоставуваат дека го...
- Advertisement -

Космодромот Плесецк во северна Русија ќе може да спроведува до 20 лансирања на најновите носачи на ракета Ангара годишно откако ќе бидат завршени работите планирани пред 2022 година, изјави генералот на армијата на министерот Сергеј Шојгу.

  • „Исполнувањето на работите за создавање на семејството на вселенски ракети Ангара планирано пред 2025 година ќе овозможи да се извршат до 20 лансирања на ракетни лесни и тешки носачи Ангара годишно и да се обезбеди загарантиран независен пристап и трајно присуство на Русија во вселената“, рече шефот на одбраната додека ја проверуваше подготвеноста на вселенскиот ракетен комплекс Ангара за лансирање и ги слушаше извештаите од командата на Воздухопловните сили.
  • Универзалниот проектил за лансирање од семејството „Ангара“ вклучува над 130 структури и повеќе од 50 технолошки системи, според податоците на Министерството за одбрана. Ангара опфаќа семејство на лесни ракети Ангара, лесни, средни и тешки носачи, повеќенаменска лансирна рампа, технички простории за подготовка на носачи на ракети и носивост, центар за мерење, собирање податоци и обработка и поврзаната инфраструктура.
  • Ангара е семејство на руски вселенски ракети од следната генерација. Се состои од лесни, средни и тешки носачи на ракети со капацитет за подигнување до 37,5 тони. Новото семејство ракети користи еколошки компоненти на погонот. Досега, Русија изврши само два лансирања на Ангара, и двете од космодромот Плесецк: лесна Ангара-1,2 имаше експлозија при лансирање во јули 2014 година, а нејзината тешка верзија беше укината во декември 2014 година.
  • Според сите експерти, подготвувањето на серија лансирања на најтешката (во моментов) ракета Ангара А5 – А7, е најава за понатамошен развој на проектот „Енисеј“ – супер тешкиот носач на над 100 тони корисен материјал во вселената. Овие ракети во моментов се единствени оперативни носачи на вселенски сонди и уреди наменети и способни за истражување длабоко во вселената.

Latest News

Германиија нajaви дeкa pecтpиктивнитe мepки мoжe дa тpaaт и дo пpoлeт cлeднaтa гoдинa

Германските власти најавуваат дека рестриктивните мерки кои претставуваат делумен „локдаун“ можеби ќе треба да се продолжуваат до пролетта 2021...

Оставка на Заев, слобода на народот: Пpoтecтот почнува во 12:30 часот од две места, завршува пред Влада

ВМРО-ДПМНЕ ги повикува граѓаните денес на сенароден протест, со почеток во 12:30 часот кој ќе заврши пред Владата на Македонија. Поради заразата со корона, протестот...

(Фото) Bлaдaтa штo ja тpгнa oгpaдaтa, ceгa пocтaвyвa нoвa: Уштe oд yтpoвo пoлициja зa нajaвeниoт гpaѓaнcки пpoтecт

Уште од рано утрово се местат полициските огради пред зградата на Владата пред најавениот денешен протест. На „Илинденска“ може да се забележат голем број...

У6иeн шeфoт нa иpaнcкaтa нykлeapнa пpoгpaмa

Началникот на иранската нуклерана програма Мохсен Фахризаде е убиен во близина на Техеран, потврди Иранското министерство за одбрана. Според соопштението, тој бил убиен во терористички...

Седумдесет и шест годишен cтpyмичaнeц co бacтyн вo paкa ги мoтивиpa млaдитe дa дapyвaaт kpв

Седумдесет и шестгодишниот Панче Николов, кој досега дарувал крв над 120 пати, со бастунот во рака се уште ја продолжува својата хумана мисија која...

More Articles Like This