РУСИЈА НАЈАВУВА: Најбрзиот лет до МВС досега

  • December 17, 2019
  • Коментари

Русија работи на план и подготовка да го изведе најбрзиот лет до Меѓународната вселенска станица. Тоа според најавите, би траело два часа, и би било рекорд во космонаутиката.

Раководителот на руската вселенска агенција Роскосмос – Дмитриј Рогозин ги претстави тие планови при посетата на центарот за лaнcирaњe Восточни.

МВС се наоѓа на околу 400 километри над Земјата.

Сегашниот рекорд од 3,5 часа е поставен годинава.

Претходно «
Следно »