November 28, 2020, 11:49 am

Русија одговара со koнтpacaнкции на Велика Британија: Зaбpaна за влез во земјата за 25 граѓани

Поврзано

Германиија нajaви дeкa pecтpиктивнитe мepки мoжe дa тpaaт и дo пpoлeт cлeднaтa гoдинa

Германските власти најавуваат дека рестриктивните мерки кои претставуваат делумен „локдаун“ можеби ќе треба да се продолжуваат до пролетта 2021...

Oфициjaлнo: Британските влacти пoбapaa пpoцeнкa нa oкcфopдcкaтa вakцинa

Британските власти официјално побараа од властите да ја проценат вакцината развиена од „АстраЗенека“ и Универзитетот во Оксфорд за да...

Ckaндaл вo Романија: Дoктop и cecтpa вoдeлe љyбoв вo Koвид бoлницa

Романската јавност била шокирана откако дознала дека лекарот и медицинската сестра, вработени во болницата за ковид, воделе љубов во...
- Advertisement -

Русија, како одговор на санкциите од Лондон поради „амандманот на Магнитски“, забрани влез на 25 претставници на Велика Британија на територијата на Русија, се наведува во соопштението на портпаролот на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова.„Како одговор на непријателските активности на британските власти и врз основа на принципот на реципроцитет, руската страна одлучи да воведе лични санкции против 25 британски претставници, на кои им е забранет влез на територијата на Русија“, се вели во соопштението

Во јули 2020 година, Велика Британија воведе санкции против 25 руски државјани, вклучувајќи го и претседателот на Истражниот комитет, Александар Бастрикин, а причината беше кршење на човековите права. 

Лондон воведе ограничувања во согласност со законот „За санкции и мерки во борба против перење пари“ и „амандманот Магнитски“. 

Потоа, портпаролот на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, изјави дека новите санкции против руските граѓани претставуваат уште еден непријателски чекор на Лондон и додаде дека тоа е политички ангажирана одлука.

Latest News

Германиија нajaви дeкa pecтpиктивнитe мepки мoжe дa тpaaт и дo пpoлeт cлeднaтa гoдинa

Германските власти најавуваат дека рестриктивните мерки кои претставуваат делумен „локдаун“ можеби ќе треба да се продолжуваат до пролетта 2021...

Оставка на Заев, слобода на народот: Пpoтecтот почнува во 12:30 часот од две места, завршува пред Влада

ВМРО-ДПМНЕ ги повикува граѓаните денес на сенароден протест, со почеток во 12:30 часот кој ќе заврши пред Владата на Македонија. Поради заразата со корона, протестот...

(Фото) Bлaдaтa штo ja тpгнa oгpaдaтa, ceгa пocтaвyвa нoвa: Уштe oд yтpoвo пoлициja зa нajaвeниoт гpaѓaнcки пpoтecт

Уште од рано утрово се местат полициските огради пред зградата на Владата пред најавениот денешен протест. На „Илинденска“ може да се забележат голем број...

У6иeн шeфoт нa иpaнcкaтa нykлeapнa пpoгpaмa

Началникот на иранската нуклерана програма Мохсен Фахризаде е убиен во близина на Техеран, потврди Иранското министерство за одбрана. Според соопштението, тој бил убиен во терористички...

Седумдесет и шест годишен cтpyмичaнeц co бacтyн вo paкa ги мoтивиpa млaдитe дa дapyвaaт kpв

Седумдесет и шестгодишниот Панче Николов, кој досега дарувал крв над 120 пати, со бастунот во рака се уште ја продолжува својата хумана мисија која...

More Articles Like This