December 4, 2020, 5:24 am

Русија почна со испораките на гас преку Турски тек

Поврзано

Само вака со фaшиcти: Прашајте го дедо ви како помина, жecток одговор на рускиот министер за одбрана до германската министерка

Односите меѓу Москва и Берлин беа затегнати по пучот во Украина и припојувањето на Крим кон Русија, откако Германија...

Путин: Иднината на руската економија е во нанотeхнологијата

Рускиот претседател Владимир Путин е убеден дека нема иднина за руската економија без развој на нанотехнологии. „Без развој на такви...

Небото над источна Русија денес „не е за летање“

Руски противвоздушни ракетни системи С-300В4 се распоредени на Курилските острови, објави прес-службата на Источниот воен округ (ИВО).Командантот на округот...
- Advertisement -

Русија почна да испорачува природен гас за Бургарија, Грција и Македонија преку новиот гасовод Турски тек, објави во неделата бугарската енергетска компанија „Булгантрансгаз“.

Русија го започна градењето на гасоводот Турски тек, откако пред речиси три години по опструкциите од Европската унија се откажа од проектот Јужен тек со кој ќе испорачува свој гас во јужна Европа, а истовремено го удвојува и гасоводот Северен тек со кој гасот по дното на Балтикот директно ќе го испорачува во Германија.

„Испораките на рускиот гас, не само за нас, туку и за Грција и за Македонија, се спроведуваат преку новата влезна точка, на нашата граница со Турција“, изјави деректорот на „Булгартрансгаз“, Владимир Малинов, за бугарското национално радио БНР. Додаде дека Софија има договор со руски „Газпром“ активен договор до 2030 година, што ќе ѝ овозможи приходи од транзитот на енергенсот.

Рускиот енергетски гигант „Газпром“ започнал со испораки на 3 милијарди кубни метри гас за Бугарија преки Турски тек на 1-ви јануари, со што е заменета рутата која досега минуваше преку Украина и Романија. Напуштениот проект Јужен тек, пак, предвидуваше рускиот гас директно да биде испорачуван во Бугарија, со што оваа земја ќе станеше главниот хаб за дистрибуцијата на гасот натаму на Балканот и јужна Европа.

„Газпром“ преку оваа рута испорачал околу 3 милијарди кубни метри гас за Грција и околу 500.000 милиона во Македонија, според бугарските медиуми. Малинов, пак, порачува дека овие гасоводи, наречен Трансбалкански гасовод, сега не работат но и додаде дека се реверзибилни, па би можело да се користат за испораки на гасот во Романија, Молдавија и Украина, доколку од неа се појави побарувачка. Киев, пак, на 31-ви декември потпиша нов петгодишен договор со Русија со кој и натаму останува транзитна земја за централноевропските земји.

Турски тек има два паралелни цевководи, секој со капацитети од 15,75 милијариди кубни метри гас годишно. Првиот е наменет за снабдување на Турција, а другиот ќе продолжува кон Бугарија, Србија и Унгарија. Бугарија се надева дека ќе може да ѝ испорачува гас на Србија до мај и планира да ја заврши целата делница до крајот на оваа година.

Latest News

Снoyден пoкaжа лавовcко cpце со пopaката до Tpaмп: Помилyвaj го Acaнж нe мeнe, спacи го нeгoвиoт живoт

Поранешниот американски разузнавач покажа какво лавовско срце има впрочем тој со последниот свој Твитер статус во кој испрати порака...

Словенија започнува масовно тeстирање со aнтигeни тестови за да се идeнтификуваат асимптоматските случаи

Владата на Словенија нарачала 1,5 милиони брзи антигени тестови за коронавирус, кои треба да започнат да се користат оваа година, рече министерот за здравство...

Андоновска: Власта печали на маката на граѓаните и тестовите ги наплаќаат по огромни цени, термин и резултати се чекаат со денови

Во вечерашното издание на дебатната емисија “Заспиј ако можеш” гостуваше членот на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ и стоматолог др. Марија Андоновска, која зборуваше за...

Вечерва снег и магла на Попова Шапка

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено со умерен интензитет, по наместа влажни коловози. Врнежи од слаб снег се бележат на Попова Шапка, но во...

Гpчки вecник откpивa: Бyгapcки авиoни ќе го чувaaт мaкeдонcкото нeбo

Грчкиот весник „Катимерини“ пишува дека Македонија и Бугарија преговараат за вклучување и на источниот сосед во чувањето на македонското небо како дел од напорите...

More Articles Like This