August 13, 2020, 9:01 am

РУСИЈА РАЗВИВА ТЕНК НА ТРКАЛА: „Бумеранг“ ќе добие и тенковски топ!

Поврзано

Локхиид Мартин најави наследник на легендарниот СР-71

Како гром од ведро небо, Локхиид Мартин ги покажа плановите за наследник на легендарниот СР-71, суперсоничниот авион за набљудување...

Русите одржаа вежби за пронаоѓање подморници со Хелихоптер

Во близина на брегот на Камчатка беа одржани воени вежби од типот „најди и уништи“ симулирана непријателска подморница, изјавија...

Воздухопловнитe cили и Морнарицата на САД се спремаат за вojнa нaд Цpнo Море

Воздухопловната сила и Морнарицата на САД вежбаат за војна во Црното Море. Заедничките тренинг мисии се витални за спремноста на...
- Advertisement -

Во најскоро време ќе биде развиен тенк на платформа со тркала „Бумеранг“, изјави генералниот директор на руската Воено-индустриска компанија Александар Красовицки

„Во план ни е да направиме тенк на тркала“, рекол Красовицки на телевизијата Ѕвезда.

Красовицки истакнува дека тоа „во принцип ќе биде практично исто возило на платформата ‘Бумеранг’“.

„Наскоро ќе можеме да разговараме подетално за ова“, додава тој.

Красовицки претходни изјави дека нема директни конкуренти за најновиот руски оклопен транспоретер „Бумеранг“, кој го разви истиот воено-индустрикси комплекс, а кој по прв пат е демонстриран на парадата во Москва на 9.мај 2015. година, и дека истиот претставува продор во инжинерското размислување.

Перспективните пешадиски борбени возила на плафтормата „Бумеранг“ се претставени минатата година на воената парада на Црвениот плоштад во чест на 72. годишнината од победата во Втората светска војна.

Latest News

Нејмар пpoглaceн за нaјдoбap играч на нaтпpeвapoт Аталанта – ПСЖ

Напаѓачот на ПСЖ, Нејмар беше прогласен за најдобар играч на синоќешниот натпревар во четвртфиналето во Лигата на шампионите против...

Гутереш: Koнфликтитe во cвeтoт мopa итнo да пpeкинaт

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш предупреди дека конфликтите во светот мора итно да запрат, затоа што пандемијата не само што е закана за...

Популацијата на слонови во Кенија конечно со позитивен раст

Популацијата на слонови во Кенија се има дуплирано од 1989 до денес, изјави Министерот за Туризам Наџиб Балала. На светскиот ден за заштита на слонови,...

За вpeмe на нeмиpитe во Бeлopycиja, пoчинa yштe eдeн дeмoнcтpaнт

Илјадници Белоруси протестираа синоќа во Минск и други градови четврта вечер по ред, поради резултатите од претседателските избори, за кои, според нив, биле украдени...

Македонија со Зaeв тoнe ceкoј дeн во ceкоj пoглeд, нaд 12.000 зaрaзeни и пpoпaднaтa бaнкa

Македонија тоне со Зоран Заев секој ден во секој поглед. Бројот на заразени од корона надмина 12 илјади лица, 6 пати повеќе од прогнозите...

More Articles Like This