РУСИЈА: Руската „Гаспром банка“ ги замрзна средствата на венецуелската нафтена компанија!

  • February 17, 2019
  • Коментари

Руската „Гаспром банка“ ги замрзна сметките на венецуелската нафтена компанија „ПДВСА“ и ги откажа сите финансиски трансакции за да ги намали последиците од американските санкции, пренесува Ројтерс.

Британската агенција потсети дека минатата недела ПВДСА пренесе неколку од заедничките банкарски сметки на нафтената компанија за да може да ги заобиколи американските санкции.

САД ги воведоа санкциите на 28ми јануари, блокирајки финансиски средства на земјата во вредност од седум милијарди долари. Контролата врз средствата на компанијата САД му ја префрла на самопрогласениот претседател Хуан Гваидо.

Претходно «
Следно »