August 13, 2020, 3:26 am

Русија се подготвува прва во светот да одобри вaкцинa за кoрoнaвиpyc

Поврзано

Одредена цената на руската вaкцина, се очекува и поевтинување со зголемување на побарувачката

Цената на руската вакцина пpoтив кopонавирус за меѓународниот пазар првично ќе биде најмалку 10 долари за две дози, изјави...

Над 800 лица починaлe откако пиеле средства за чистење како лeк за кopонавирус

Поради дeзинформации поврзани со новиот koронавирус во светот починaa најмалку 800 луѓе, се наведува во студијата објавена во Американското...

Рекорден број новoзaболeни во Грција, двојно зголемен и бројот на пaциенти на интeнзивнa нега

Во Грција денеска се регистрирани 262 нови случаи на kopонавирус, што е нaјмногу од почетокот на пaндeмијата, а пoчинaлe...
- Advertisement -

Русија планира да биде првата земја во светот која ќе одобри вакцина за коронавирусот за помалку од две недели.

Руски официјални лица за Си-Ен-Ен изјавиле дека работат на тоа вакцината која ја развива московскиот институт, да биде одобрена до 10 август или порано.

Вакцината ќе биде одобрена за јавна употреба, а први ќе ја примат здравствените работници.

-Русија, меѓутоа, не објавува никакви научни податоци за своето тестирање на вакцината и Си-Ен-Ен не е во можност да ги потврди овие тврдења за сигурноста и ефикасноста, јавува телевизијата.

Критичарите наведуваат дека постои притисок да се развие вакцина со политичко влијание на Кремљ кој сака да ја претстави Русија како глобална научна сила. Исто така постои голема загриженост дека тестирањето на луѓе не е во целост спроведено.

Додека некои глобални вакцини се во третата фаза на испитување, руската треба да ја заврши втората фаза. Истражувачите планирааѕ оваа фаза да ја завршат до 3 август, а потоа да ја спроведат третата фаза паралелно со вакцинирањето на медицинските работници.

Руските научници велат дека вакцината е брзо развиена бидејќи е модифицирана верзија на онаа која веќе постои за други болести. Ваков приспат кон вакцината постои и во други земји.

Latest News

Џафери до Пендаровски: Мандат не се дава со најави преку медиумите, мандат се дава со мнозинство во Собранието

Oткако претседателот на државата, Стево Пендаровски, најави дека утре ќе му го додели мандатот за составување на нова Влада...

Освен премиерската функција, Ахмети ги бара ресорите за внатрешни работи и финансии, УЈП и НБРМ

Покрај барањето Насер Зибери да биде премиер во првата од четирите години од мандатот на идната влада, Али Ахмети од Зоран Заев бара и...

Рekeт ја затвори Еуростандард банка?

Ова е двојна игра од страна на Народна банка на Македонија“. Ова за Фактор првично го изјави бизнисменот Трифун Костовски, сопственик на Еуростандард банка, за...

Одредена цената на руската вaкцина, се очекува и поевтинување со зголемување на побарувачката

Цената на руската вакцина пpoтив кopонавирус за меѓународниот пазар првично ќе биде најмалку 10 долари за две дози, изјави претседателот на Управниот одбор на...

Над 800 лица починaлe откако пиеле средства за чистење како лeк за кopонавирус

Поради дeзинформации поврзани со новиот koронавирус во светот починaa најмалку 800 луѓе, се наведува во студијата објавена во Американското списание за тропска медицина и...

More Articles Like This