January 28, 2021, 2:16 am

Русија со ново cмpтоносно изненадување: Прзентирана новата руска рaкета 9М333

Поврзано

Балтичката флота исплови – денес почнаа големи маневри

Повеќе од 3.000 припадници на руската балтичка флота учествуваат во големите поморски маневри што започнаа денес, објави службата за...

Рускиот институт „Вектор“ објави први фотографии од „британскиот сој“ на ковид-19

Научниците од Новосибирскиот научен институт „Вектор“ први во светот го фотографираа „британскиот вид“ на вирусот корона добиен од пациент...

Рускиот вицепремиер тврди дека ковид пасоши нема да има

Воведувањето единствен меѓународен сертификат за вакцинација против вирусот корона за патување во други земји е малку веројатно, бидејќи е...
- Advertisement -

Британскиот весник „Дејли мејл“ објави статија за новата руска ракета 9М333, која неодамна беше презентирана од одбранбениот концерн „Калашников“, оценувајќи ја како „смртоносно изненадување“, бидејќи беше претставена на Бадник според Грегоријанскиот календар.

Како што е наведено во текстот, ракетата, чие целосно име е „Стрела 9М333“, работи на принципот „пукај и заборави“.

Наменет е за соборување крстосувачки ракети, беспилотни летала и ниско летачки авиони и хеликоптери, бидејќи е во состојба да ја пронајде целта без дополнителни насоки по отпуштањето.

Како што претходно беше најавено од „Калашников“, ракетата „Arrow 9M333“ е наменета за употреба во противвоздушниот ракетен систем „Arrow 10M“ поставен на шасија со гасеница.

Инаку, тестирањето на оваа ракета беше успешно извршено во четвртокот на полигонот Донгуз во регионот Оренбург, а сериското производство на ова оружје веќе започна.

Latest News

Тасевски: Според големата Финска Реформаторка родот е флуиден, легнуваш како машко, се будиш како девојче

Актерт Сашо Тасевски реагираше на контроверзните реформи во образованието кои власта планира да ги спроведе во најкраток можен рок. „Наскоро...

More Articles Like This