September 24, 2021, 6:19 pm

Русија стави на црната листа девет канадски граѓани како одговор на канадските caнкции

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Русија забрани влез на девет канадски државјани осомничени за вмешаност во „формирање и спроведување на антирускиот курс“, изјави портпаролот на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова.

„Како одговор на нелегалните санкции воведени од канадската влада на 24 март 2021 година против руски граѓани под измислен изговор за наводен прогон на рускиот државјанин Алексеј Навални, осуден за незаконски дела, беше одлучено да се забрани влез во Русија на неопределено време за следниве лица co kанадско државјанство“, се наведува во соопштението на Министерството за надворешни работи на Русија.
Ha руската „црна листа“ се најдоа: министерот за правда и јавен обвинител на Канада Дејвид Ламети, шеф на федералниот затвор Ана Кели, комесар на полицијата на Кралската канадска коњаница Бренда Лаки, раководител на одделот за внатрешна политика на премиерскиот кабинет Марси Суркс , Министер за соработка со регионите Доминик Лебланк заменик-секретар за национална одбрана odyоди Томас, заменик началник на Генералштабот Мајк Руло, како и заменик-комесарот на полицијата на Кралската канадска коњаница Брајан Бренан и задниот адмирал, началник за разузнавање на вооружените сили Скот Бишоп.

Да потсетиме, на 24 март 2021 година, Канада воведе санкции против девет руски официјални лица поради ситуацијата со рускиот опозициски лидер Алексеј Навални.

На почетокот на март, Европската унија воведе санкции според новиот глобален режим за кршење на човековите права против четворица руски државјани поради апсењето на Алексеј Навални. Откако ЕУ и САД објавија воведување санкции за Русија. На списокот на санкции има 14 организации со формулар „за производство на биолошко и хемиско оружје“. Покрај тоа, санкциите на САД се насочени кон специфични лица и организации и ќе вклучуваат ограничувања на извозот и визите.

Latest News

Мицкоски се пpocти од Владимир Змејковски: Ја поттикнуваше љубовта кон Македонија, но беше и неуморен критичар кон политичките и општествените процеси

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски преку социјалните мрежи се прости од Владимир Змејковски. „Се опростуваме од човекот кој сиот свој...

More Articles Like This