РУСИЈА: Треба сериозно да го сфатиме повикот на САД за нaпaд на Русија и Кина!

Поврзано

Бајден за првпат излезе од дома по десетнеделен карантин

Веројатниот кандидат за претседател од Демократската партија, Џо Бајден, синоќа за првпат по десетнеделен карантин, излезе од дома и...

ТРАМП: „Путин не сака да победам на изборите“

Американскиот претседател Доналд Трамп смета дека неговиот руски колега Владимир Путин не сака тој да победи на претседателските избори...

ЕВЕ КАКО ЌЕ СЕ ПАТУВА ВО ВРЕМЕ НА КОРОНАВИРУСОТ: Се што треба да знаат Македонците за омилените дестинации

Во повеќе земји од светот веќе започна олабавување на мерките поради пандемијата од „Ковид 19“, а еве ги најновите...

Шефот на комитетот на Сојузната федерација на Русија за меѓународни работи, Константин Косачов, предупреди дека треба сериозно да се сфати повикот на американскиот адмирал за напад на Русија и Кина, бидејќи се работи за вoeн офицер со висок чин, а неговиот повик сеуште никој не го оспори.

Косачов изјави дека неказнивоста на агресивната меѓународна политика на САД придонесува високи претставници на власта да си дозволуваат вакви изјави.

„Неговите зборови целосно ја отсликуваат политиката на Вашингтон. Најзапрепастувачко е што тамошните политичари и воени офицери го губат моралниот компас и немаат објективна слика на светот“, нагласи тој.

Косачов оцени дека моменталната ситуација е таква што, на пример, цел свет размислува дали Американците би требало да извршат воена интервенција во Венецуела, наместо на следната седница на Советот за безбедост на ОН сите земји учеснички да ја прекорат САД за надворешната политика.

За потсетување, адмиралот на вoeно-поморските операции на американската воjcка, Џон Ричардсон, повика на нaпaд на Русија и Кина.

Актуелно

OД КАДЕ МУ ИНФОРМАЦИИ НА КУРТИ: Избори во Македонија ќе има во јули

– Вршителот на должноста премиер на Косово Албин Курти денеска повторно се заложи за вонредни парламентрни избори во неговата...

РАСТЕ БРОЈКАТА И ДЕНЕС: На 250 теста 21 нов случај на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 17 оздравени пациенти во: Скопје-7, Куманово-2, Прилеп-2, Велес-2, Гостивар-1, Крива Паланка-1, Пехчево-1 и...

Нов раст на новозаболени од Ковид-19, да се почитуваат препораките

Бројот на новозаболени од коронавирусот во државава повторно е во пораст. Според вчерашните податоци од Институтот за јавно здравје, регистрирани се 37 нови случаи...

БРОЈКАТА И НАТАМУ РАСТЕ: 37 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 11 оздравени пациенти во: Скопје-2, Прилеп-7, Велес-2. Во изминатото деноноќие не се регистрирани...

СО ЛЕСНО: Почна 42-часовниот карантин во државата

Од 11 часот денеска почна забраната за движење на населението што ќе трае до вторниk до 5 часот изутрина. Забраната не важи за полицијата, армијата,...

Повеќе вести