December 2, 2021, 5:04 am

Русија тecтиpa вakцинa пpoтив Koвид-19 вo фopмa нa cпpej зa нoc – eвe кoгa ќe бидe дocтaпна

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Вакцината против ковид во форма на спреј за нос може да биде достапна во есента 2022 година, по клинички тестови, изјави денеска директорот на Вектор, Рускиот државен истражувачки центар за вирусологија и биотехнологија, Ринат Максјутов.

Многу лаборатории ширум светот работат на вакцина во форма на капки за нос, но досега се тестираа на лабораториски животни. Бидејќи се потребни клинички тестови, мислам дека вакцината во форма на спреј за нос ќе биде достапна следната есен – рече Максјутов, пренесува ТАС С.

Според претходните извештаи, рускиот центар Гамалеја планира да започне со тестирање на овој тип вакцина на крајот од 2021 година или почетокот на 2022 година, како и да ја регистрира следната година.

Вектор центарот, исто така, развива вакцина во форма на капки за нос.

Latest News

Вучиќ открива: Дeмонстpaнтите на пpoтecтот беа вoopyжени

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека за насилството што го предизвикаа демонстрантите на протестите при блокадата на патот...

More Articles Like This