РУСИЈА ЈА ЗАТВОРИ РУТАТА НА СЕВЕРНОТО МОРЕ: Само руски бродови ќе пренесуваат нафтата преку рутата на Северното Море

Поврзано

„Воен Дизниленд“: Во Русија се одржува една од најголемите изложби на оpyжје, мyниција и воeна опрема во светот

И покрај пандемијата, Русија се подготвува да го одржи традиционалниот Меѓународен воeно-технички форум „Aрмија 2020“ овој месец, една од...

Русија ќе ја тecтиpa вaкцинaтa пpoтив кoрoнaвиpyc на деца следната година

Националниот истражувачки центар „Гамалеи“ во Русија планира да започне со тестирање на вакцината против коронавирусот на деца во периодот...

Русија ќе воведе 6Г мрежа

Русија ја разгледува можноста за воведување 6Г мрежа, изјави рускиот министер за индустрија и трговија Денис Мантуров. Мантуров изјави дека...
- Advertisement -

Само бродови под руски знамиња ќе имаат ексклузивно право за транспорт на нафта и нафтени деривати преку Северното Море, изјави вицепремиерот Јуриј Борисов.

Како што тој изјави на отворањето на Далекуисточната изложба на бродови, прашањето сега е решено, и во текот на годината може да се појават и други механизми за поддршка на руската бродоградба и привилегии за приватни сопственици на бродот.

Борисов истакна дека благодарение на овие права во Русија се изградени околу 100 бродови, а само во 2019 година за овие намени се издвоени повеќе од 3,5 милијарди рубљи (50 милиони евра).

Во исто време, од бродоградилиштето “Ѕвезда” на Владивосток објавија дека ќе започнат производство на најмодерните мразокршачи на нуклеарен погон “Лидер” и се работи на изградбата на трите најмоќни нуклеарни мразокршачи од проектот 22.220.

Поточно, планот е ови мразокршачи да обезбедат непрекинат транзит на бродовите низ северните поморски патишта во текот на годината, и да се “освои” Арктикот, а како што се проценува потребни се три вакви бродови.

Latest News

Црвениот крст на Македонија отвори телефонски линии за дoнaции за Бејрут

Црвениот крст на Република Македонија се приклучува кон хуманитарната донација со цел ублажување на последиците и пружање помош и...

Регистрирани 113 нoвoзaбoлeни од Koвид-19, пoчинaлe 6 лицa во изминатите 24 часa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1543 тестирања, а регистрирани се 113 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-35, Куманово-12,...

Кpивичнa пpијaвa за стружанец кој пyкaл во дебарското село Џепиште

Кривична пријава заработи жител на струшкото село Октиси кој пукал на домашна веселба во дебарското село Џепиште. -Поради постоење основи на сомнение за сторено кривично...

КОЛУМНА НА ЉУПЧО ПАЛЕВСКИ: Првиот kypшум за Македонија

Наследената функционерска структура, наследена од СФРЈ, вешто распоредена во сите партии, со атентатот на Киро Глигоров беше скршена, катализирајќи го распадот на Македонија. На...

(Видео) Cилната eкcплозиja го пpeкина интервјуто на новинарката, но камерата продолжи да снима

Цел свет зборува за стравичната експлозија која се случи во вторникот во Бејрут, главниот град на Либан. Истрагата за експлозијата е во тек, а засега...

More Articles Like This