РУСИЈА ЈА ИНТЕНЗИВИРА ВОЕНАТА ПОМОШ ВО СИРИЈА: Русија испрати воен брод со нова воена опрема за Сирија

  • April 16, 2018
  • Коментари

Со засилување на кризата во Сирија, Русија ги интензивираше воената и хуманитарната помош за арапската земја, разрушена од војната.

Големиот товарен брод Орск тргна на пат за Медитеранот, објавија турските веб-сајтови, објавувајќи фотографии од бродот како минува низ Босфорот.

Турскиот поморски набљудувач Јорук Исик ги објави фотографии од рускиот воен брод онлајн во неделата, што укажува дека Русија ги засилува своите воени напори во Сирија.

Според Јорук Исик, Орск, кој е дел од руската Црноморска флота, се упатува кон сириското медитеранско пристаниште Тартус, каде се наоѓа руската поморска баз.

На палубата се може да се забележат неколку оклопни возила БТР-80, борбено возило на Тигр, камиони Камаз и камион за гориво на Урал.

Руското Министерство за одбрана сè уште не ги коментира овие тврдења.

Ова е веќе четвртата мисија на Орск во Сирија оваа година на медитеранот.

Според извештаите на странските медиуми, руските бродови учествувале во операцијата Сириан Експрес, носејќи товар за руската воздухопловна база во Хмеимим близу Латакија, руската поморска база за снабдување Тартус и сириските владини сили.

Претходно «
Следно »