September 25, 2020, 4:38 pm

РУСИЈА ЈА ПРИЗНА МАКЕДОНИЈА ПОД УСТАВНОТО ИМЕ: На денешен ден, 1992 година Руската Федерација ја призна Македонија под уставното име!

Поврзано

Заев за субвенциите по етничка пpипадност: „Тоа е јасно определено во програмата на 39-та страна“

Владата в недела ќе ги објави мерките од четвртиот пакет и со тоа се затвораат дебатите за развој на...

Kање Вест објави икона од Св. Климент Охридски

Американскиот рапер Кање Вест, кој неодамна ја прифати православната вера, денеска ги изненади своите фанови на Твитер со тоа...

Црн ден за Македонија, девет пoчинaти, 143 нови случаи на ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1504 тестирања, а регистрирани се 143 нови случаи...
- Advertisement -

“Кога Козирев пристигна во Белград во 1992 г., се најде под синхронизиран притисок од страна на грч­ката дипломатија во Москва и оној што дојде од Милошевиќ и неговиот режим. Излез од таа состојба Козирев побара во прекинувањето на турнејата и откажувањето на посетата на Ма­ке­донија…

Козирев пет-шест дена потоа ја посети Македонија.

При посетата го извести македонското раководство и јавноста дека Русија донела одлука да ја признае Македонија, но при посетата не ја предаде нотата со која Р. Македонија официјално се извес­тува за приз­на­ва­њето.

Со тоа Козирев во Македонија не постапи на начин како што постапуваше кога ги ­по­се­ту­ваше Словенија, Хрватаска и Босна и Хер­це­говина, туку на крајот на својата по­сета рече де­ка нотата за признавањето на Македонија ќе ја ис­пра­ти штом ќе се врати во Мос­ква. Тој се врати…,но нотата не дојде… минаа јуни и јули 1992 г., нота немаше.

Во почетокот на ав­г­уст 1992 г., при посетата на претседателот на Русија Борис Јелцин на Бугарија, состојбите се про­ме­ни­ја.

Со упорниот и аргументиран нас­­тап на бугарскиот претседател Жељу Же­лев, отпадна­ле ре­зер­вите… и рус­­киот претседател решил веднаш да ја приз­нае Македо­ни­ја. Одлуката ја до­нел уште кога се наоѓал во Бугарија и веднаш од Софија го испрати заменикот на Ко­зирев, Ви­­талиј Чуркин во Македонија, кој на 5 ав­густ му ја пре­­даде нотата за приз­­­на­­вањето на министерот за надворешни работи на РМ Денко Малески… Тој настан беше од ог­ром­но зна­чење за Република Македонија, меѓу другото и затоа што Русија ја приз­на Република Маке­донија под неј­зи­ното ус­тавно име…“

Инаку, Жељу Желев како пријател на Македонија, за времето на своето претседателствување на Бугарија, беше првиот државник и Бугарија е првата држава која ја призна независноста на Република Македонија под нејзиното уставно име, а нешто подоцна лобираше кај тогашниот руски претседател Борис Јелцин и Русија набргу ја призна независноста на Република Македонија под уставното име.

За разлика од Руската Федерација, која ја призна Република Македонија под уставното име како прва светска супер сила, Соединетите Амеркански држави тоа го направија цели 13 години подоцна, и тоа како „награда“ за потпишувањето на Охридскиот Рамковен договор и спроведувањето на територијалната реорганизација.

3 КОМЕНТАРИ

Latest News

33 годишна жена нaпaднaла тинејџерка на паркингот на Средно Водно

Осумнаесетгодишна скопјанка приjaвила во полиција дека доцна синоќа била физички нaпaдната на паркингот на Средно Водно. Според пријaвеното, нападот го...

Заев за субвенциите по етничка пpипадност: „Тоа е јасно определено во програмата на 39-та страна“

Владата в недела ќе ги објави мерките од четвртиот пакет и со тоа се затвораат дебатите за развој на мерките, соопшти премиерот Зоран Заев. Денеска...

Се создаде нова, уште позapaзна мyтација на ковид-19

Резултатите од една нова студија покажуваат дека Ковид-19 создал нова мyтација која се чини дека е уште позapaзна, а експертите велат дека тоа може...

Зaгинaa двајцата пилоти од вoeниот авион што се ypна во Србија

Српското Министерството за одбрана потврди дека зaгинале двајцата пилоти при ypивањето на авионот „миг-21“, за време на вoeна вежба. Загинaa пилотите мајор Дејан Крсник...

Самитот на лидeрите на Европската Унија ќе се одржи на 1 и 2 октомври

Лидерите на ЕУ 27 ќе се соберат на самитот во Брисел на 1 и 2 октомври, беше потврдено во кабинетот на претседателот на Европскиот...

More Articles Like This