September 24, 2020, 10:53 pm

Русија ќе воведе 6Г мрежа

Поврзано

Пyтин пpeдлoжeн за Нoбeлoвa нaгpaдa за миp

Рускиот писател Сергеј Комков денеска изјави дека го предложил претседателот на Русија, Владимир Путин за Нобелова награда за мир. –...

Русија ќе возврати со иста мерка на пpoтерувањето на нејзините дипломати од Бугарија

Москва има право да одговори со иста мерка на пpoтерувањето на нејзините дипломати од Бугарија, соопшти руската амбасада во...

Уапceн Иcуc во Русија: Војската и полицијата упаднале во заедницата која ја води водачот на култот во Сибир

Руските власти го приведиле поранешниот припадник на сообраќајната полиција кој тврди дека е Исусова реинкарнација и во последните три...
- Advertisement -

Русија ја разгледува можноста за воведување 6Г мрежа, изјави рускиот министер за индустрија и трговија Денис Мантуров.

Мантуров изјави дека плановите за воведување на мрежата ‚6Г се во почетна фаза. Како што рече, пред тоа, неопходно е да се развие мрежа од 5Г.

Тој посочи дека плановите за мрежата 6Г се на ниво на пристапи за научно истражување што ги имаат компаниите и центрите за дизајн кои се занимаваат со ИТ производи.

Како што рече, тие очекуваат „конечни решенија“ од Министерството за дигитален развој, комуникации и медиуми за воведување на мрежата 5Г за да можат да започнат со инвестициски проекти, пренесува Спутник.

Заменик-министерот за телекомуникации на Русија, Олег Иванов, во септември минатата година изјави дека Русија треба да започне со развој на мрежата 6Г сега, без да чека за пуштање во употреба на 5Г. Тоа е неопходно, така што нема да заостанува зад другите земји кои веќе започнаа со истражување во таа област, рече тој.

Latest News

Костовски: СДСМ планира приватизација на Македонски пошти

Трифун Костовски, сопственикот на Еуростандард банка во вечерашното гостување во емисијата Заспиј ако можеш вели дека е убеден дека...

Заев мора да сфати дека не држи мoнопол на клучните одлуки за европските прашања

Заев мора да сфати дека не држи монопол на клучните одлуки за европските прашања и мора да понуди платформа. Доколку сам го истурка процесот...

Полицијата бpyтално на секој чекор тeпa граѓани, МВР молчи

Ситуацијата со нekoнтролираното бpyтално однесување во МВР нема крај. По вчерашниот бpyтален нaпaд на луѓе во Битола молчи, вечерва нов инцидeнт со исти исход...

Двајца полицajци тешко повpeдeни, зaвршиле во бoлницa

Двајца полицaјци од СВР Велес се потешко повpeдeни вечерва кај велешкото село Степанци, откако биле нaпaднати од дрвokрадци. Како што дознаваат тие, еден од полицајците...

Георгиев: Ова со Артан Груби навестува нов институционален аpанжман во политичкиот cистем во Македонија

Овој аранжман што се случува особено сега кој што почна со синтагмата премиер Албанец, премиер од ДУИ и со прв вицепремиер, конкретно Артан Груби...

More Articles Like This