August 12, 2020, 7:19 pm

РУСИЈА ЌЕ ГРАДИ ГАСОВОД ПРЕКУ СЕВЕРНА КОРЕЈА: „Газпром“ ги обнови преговорите со Сеул за изградба на гасовод преку Северна Кореја

Поврзано

И официјално: Зaтворена Еуростандард банка, НБРМ со детали за одлуката

Народната банка денеска ја зaтвори банката Еуростандард АД Скопје поради нeисполнување минимални законски услови за работење. Како што соопшти гувернерката...

Сања Лукаревска повеќе не е директорка на УЈП, ниту Мартин Костовски на Службен весник

Сања Лукаревска повеќе не е директорка на Управата за јавни приходи, додека Мартин Костовски повеќе не е прв човек...

Списокот со 344 газди оди во Обвинителството, злоупотребиле 180.000 евра од државниот минималец

243 газди се спасија, а 344 може кривично да одговараат за злоупотребата на државните пари за исплата на минималец...
- Advertisement -

Руската компанија Газпром ги обнови преговорите со властите во Сеул за изградба на гасовод кој ќе го пренесува рускиот гас во Јужна Кореја преку територијата на Северна Кореја.

Заменик-директорот на “Газпром” Виталиј Маркелов објасни дека ова не е нов проект, бидејќи се разгледувал уште во 2011 година. “Рутата на гасоводот веќе беше воспоставена, а започнаа преговорите со Пјонгјанг”, рече тој.

Овие преговори беа прекинати откако односите меѓу Јужна и Северна Кореја драстично се влошија, но сегашната политичка ситуација сега овозможува овој проект да продолжи, рече Маркелов.

Во септември 2011 година, Газпром и Когас од Јужна Кореја се согласија да изградат гасовод што ќе го пренесува рускиот гас низ Северна Кореја во Јужна Кореја.

Вкупната должина на гасоводот ќе изнесува 1.100 километри, од кои 750 ќе ја преминат територијата на Северна Кореја, а вредноста на инвестицијата се проценува на околу 2,5 милијарди долари.

Latest News

Касами нема да оди на лидерската кај Ахмети

Лидерот на движењето Беса, Билал Касами нема да присуствува на утрешната средба иницирана од претседателот на ДУИ Али Ахмети,...

Заев и Гаши имале приватна ручек средба, не се разговарало за формирање влада

Лидерите на СДСМ Зоран Заев и на Алтернатива Африм Гаши денеска во хотелот Белви имале приватна ручек средба и на неа не се разговарало...

Верувале или не, возилата во Лисиче се caмозапалиле…

Во врска настанот од 09.08.2020, кога околу 09.10 часот во СВР Скопје беше пријaвено дека на паркинг простор на бул. „Асном“ во нас.Ново Лисиче...

И ГП „Бетoн Штип“ оди во стечај: Зaпира изградбата на Офицерскиот дом, ФИНКИ и на kлиничката болницa во Штип

Поради основен долг само кон три компании-побарувачи од Македонија, ГП „Бетон“ АД Штип, кое во изминатиов период беше предмет на истpага на СЈО, од...

Уaпceни странци вмешани во организирање на пpoтecтите во Белорусија

Шефот на Дирeкцијата за внатрешни работи на Регионалниот извршен комитет во Брест, Александар Астрејко, изјави дека странски државјани биле вклучени во организирање на...

More Articles Like This