December 6, 2021, 6:26 am

Руската амбасада го одбележа погибjeто на Македонецот Ѓорче Петров

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Руската амбасада во Македонија продолжува со чествувањето на македонски револуционери и историски дејци.

Овој пат на официјалниот Твитер профил на амбасадата се одбележа погибјето на Горче Петров кој за Русите е Македонец.

-Пред точно 100 години, на 28 јуни 1921 година, бил убиен Ѓорче Петров, извонреден македонски историчар и публицист, соработник на Гоце Делчев, активен учесник во Илинденското востание. Ја објавил книгата Материјали по изучувањето на Македонија, стои во објавата.

Latest News

Огромен астероид ќе влезе во орбитата на Земјата следната сабота

Огромен потенцијално опасен астероид, поголем од Ајфеловата кула, ќе влезе во орбитата на Земјата на 11 декември, објави американската...

More Articles Like This