January 23, 2021, 8:17 am

Руската вакцина – со руски плави картончиња ќе биде бесплатна

Поврзано

Членови на тимот на Бајден преговарале со претставник на Иран додека Трамп бил се уште претседател

Членовите на тимот на новиот американски претседател Џо Бајден преговарале за нуклеарен договор со Иран додека мандатот на Доналд...

Американската амбасада во Русија повикува на точни места на незакажани и нелегални протести

На веб-страницата на американската амбасада во Руската Федерација се појави список со места за собирање нелегални протести на приврзаниците...

Пресуди за шверцерите на убиените 39 виетнамци во контејнер на камион во Англија

Четворица шверцери на луѓе се осудени за убиство на 39 лица од Виетнам, кои загинаа на задниот дел од...
- Advertisement -

Две дози на руската вакцина Спутник В ќе чинат помалку од 20 американски долари на меѓународниот пазар, а ќе биде бесплатна за руските граѓани, објавено е денес на официјалниот Твитер профил на Спутник V.

Претходно, шефот на Рускиот државен фонд за директни инвестиции (РИДИ), Кирил Дмитриев, изјави дека Русија ќе наплати помалку за вакцината против ковид-19 Спутник V отколку нејзиниот ривал, бидејќи Москва има намера да произведе повеќе од милијарда дози во земјата и странство следната година.

Тој го рече ова откако РДИФ и Националниот центар на Гамалеа објавија дека новите податоци за клиничко испитување засновани врз 39 потврдени случаи и 18 794 пациенти кои ги примиле двете дози на вакцината, покажуваат дека „Спутник v“ е 91,4 проценти ефективен на 28 ден и над 95 проценти на 42-от ден.

Latest News

3aeв до граѓаните: Оние кои нема да се попишaт ќе бидат kaзнети

„Пописот е толку сериозна статистичка операција која што ја идентификувам со државничката одговорност на граѓаните“, истакна претседателот на Владата...

More Articles Like This