September 25, 2020, 6:40 pm

РУСКИОТ АМБАСАДОР: Унија да, ама од Лисабон до Владивосток!

Поврзано

Шаќири: Со етничкиот клуч за вработување Албанците се дeградирани и пoнижeни

Лиса Баута Шаќири, магистар по правни науки и гласноговорник против етничкиот клуч на вработувања кои беа најавени од страна...

Др. Марковски: Со само двајца инфekтолози во Комисијата за зapазни болecти не очекува лош период

Проф. д-р инфekтолог и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Вело Марковски во вечерашното гостување Што не е јасно на...

(Видео)Teнзичнo во Кавадарци, пoлициjaтa ги cпречува лозарите да излезат на пooтест пред општината

Кавадарци и околните села се под вистинска полициска окупација, откако лозарите најавија масовни протести пред зградата на општина Кавадарци...
- Advertisement -

Егоистичките интереси на одделни кругови на Западот не се способни да ја поткопаат природната и историски предодредената потреба од глобални интеграциски процеси со учество на сите земји од „големата Европа“, вели амбасадорот на Руската федерација, Олег Шчербак во интервју за „Нова Македонија“.

Поаѓајќи од реалноста на современиот свет и од интересите на сите земји од европскиот континент, Русија се залага за проширување на размерот на интеграциските процеси на просторот од Лисабон до Владивосток.

Москва не гледа никаква закана од интеграциските процеси што се одвиваат во рамките на ЕУ и со разбирање се однесува кон желбата на балканските земји да учествуваат во нив.

Се надеваме дека во Македонија и во соседните земји од регионот здраво ги проценуваат не само придобивките туку и ризиците од членството во ЕУ, кои се очигледна слабост на економиите на тие земји во споредба со водечките земји-членки на ЕУ, неизбежноста на значителното ограничување на нивниот национален суверенитет, како и заканата да станат дел од системската криза што во изминатите години ја погоди Унијата.

Темел за тоа би можело да биде засилување на соработката меѓу ЕУ и Евроазиската унија, вели рускиот амбасадор во Македонија.

4 КОМЕНТАРИ

Latest News

Уапceн Насим Харадинај во денешната акција на специјалните единици

Заменик претседател на Организацијата на вoeни ветерани, ОВК, Насим Харадинај, беше уапceн денес од припадници на специјалните единици, додека...

Одложена средбата меѓу Белград и Приштина во Брисел

Специјалниот претставник на ЕУ за дијалог Белград-Приштина, Мирослав Лајчак рече дека состанокот на експертската група дијалог Белград-Приштина, закажан за понеделник (28-ми септември) во Брисел,...

Шаќири: Со етничкиот клуч за вработување Албанците се дeградирани и пoнижeни

Лиса Баута Шаќири, магистар по правни науки и гласноговорник против етничкиот клуч на вработувања кои беа најавени од страна на Владата, во денешното гостување...

Др. Марковски: Со само двајца инфekтолози во Комисијата за зapазни болecти не очекува лош период

Проф. д-р инфekтолог и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Вело Марковски во вечерашното гостување Што не е јасно на ТВ Алфа, вели дека во...

(Видео)Teнзичнo во Кавадарци, пoлициjaтa ги cпречува лозарите да излезат на пooтест пред општината

Кавадарци и околните села се под вистинска полициска окупација, откако лозарите најавија масовни протести пред зградата на општина Кавадарци незадоволни од откупната цена на...

More Articles Like This