РУСКИ АДМИРАЛ ОТКРИВА: Само ова оружје може да го уништи светот

Поврзано

Ново супер лесно оклопно возило на руската apмија

Руска вoeно-индустриска компанија направи ново лесно оклопно возило „Стрела“, објави телевизијата „Звезда“. Возилото тежи 4,7 тони , што е двојно...

Руски тeнкoви Т-72 пристигнуваат во Србија

Белград до крајот на годинава очекува испорака на првата тура тенкови Т-72Б3, изјави за РИА амбасадорот на Србија во...

(Фото) Промовирано новото оклопно возило на српската apмија

Министерот за одбрана, Александар Вулин, и началникот на Генералштабот на српската армија, генерал Милан Мојсиловиќ, присуствуваа на презентацијата на...
- Advertisement -

Списокот на подморници кои, според „Нешенел интрест“, можат да го уништат светот за 30 минути, е неточен и непотполн, изјви поранешниот командант на Северната флота, адмирај Вјачеслав Попов, истакнувајќи дека хипотетички, светот може да се уништи со балистички ракети.

Американското списание објави список од пет подморници кои според нив се во состојба да го уништат светот. Три од подморниците се руски, 955 „Бореј“, 6675БДРМ „Делфин“ и 885М „Јасен М“, а другите две, „Охајо“ и „Колумбија“, се американски.

„Овие објави се политички и немаат никаква врска со професионалната воена анализа. На списокот треба да се најдат само оние подморници со балистички ракети, а не и оние со крстосувачки ракети“, вели Попов.

Адмиралот објасни дека борбениот потенцијал на боевите глави на балистичките ракети е несразмерно поголем од потенцијалот на ракетите крстосувачи, и дека хипотетички, само балистичките ракети би можеле да го уништат светот.

Попов додаде дека списокот на „Нешенел интрест“ исто така не ги земал предвид нуклеарните подморници на Велика Британија, Франција и Кина.

Latest News

Водовод со апел до скопјани – Водата користете ја разумно и рационално

ЈП Водовод и канализација – Скопје апелира до граѓаните на градот Скопје за рационално користење и употреба на водата,...

На ќерката на српски политичар и се зaкaнувa зaтвоp од 40 години

Дваесет и шест годишната Јелена Шпаговиќ, ќерка на поранешен пратеник и втор човек на партијата Српска десница, Саша Дујовиќ, која е обвинета за убиство...

Зaгpижувaчки статистики – Во Индија за четири дена 100 илјади зaрaзeни со Koвид-19

Во Индија во последните четири дена регистрирани се повеќе од 100.000 новозаразени со корона вирус, соопшти министерството за здравство на оваа земја. Во последните 24...

Кaзни за 169 лицa за неносење зaштитнa мacкa

Од страна на полициските службеници досега констатирани се вкупно 29.619 прекршоци за неносење лична заштита на лицето од кои 169 прекршоци во изминатото деноноќие. Во...

Денес не очекува сончево и топло време, попладне дожд

Сончево време со умерена облачност ќе преовладува денеска во земјава. Попладне во крајните јужни делови ќе има зголемена облачност и услови за краткотраен дожд....

More Articles Like This