August 15, 2020, 2:00 pm

Руски тeнкoви Т-72 пристигнуваат во Србија

Поврзано

Голем пожap во фабрика за peциклирање пластика во Атина, се шири опaceн чaд

Голем пожap избyвна утрово во фабрика за рeциклирање пластика во прeдградието Метаморфоси во северниот дел на Атина, затворен е...

Дендиас oбвинyва: Единствено Турција е одговорна за тензиите, ја милитapизиpa ситуацијата и има нeдоcтиг на прaвни aргументи

Предуслов за да имаме дeeскалација е Турција да го нaпушти грчкиот континентален гребен, порача министерот за надворешни работи на...

Ердоган: Ќе возвратиме и на најмал нaпaд

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска во Истанбул изјави дека Турција ни најмал нaпaд на нејзините цивилни бродови во...
- Advertisement -

Белград до крајот на годинава очекува испорака на првата тура тенкови Т-72Б3, изјави за РИА амбасадорот на Србија во Русија Мирослав Лазански, додавајќи дека Србија вкупно ќе добие 30 тенкови Т-72Б3 и 30 оклопни возила БДРМ-2.

-До крајот на годината ја очекуваме првата тура. Русија во вид на дотации вкупно ќе ѝ испорача на Србија 30 тенкови Т-72 и модернизирани лесни оклопни возила БДРМ-2. Многу брзо ја очекуваме испораката на 11 веќе подготвени тенкови, изјави српскиот амбасадор.

Договорот за испорака на ловците МиГ-29, тенковите и оклопните возила го постигнаа во 2016 година претседателот на Србија Александар Вучиќ и рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу.

Авионите ѝ беа предадени на Србија на 20 октомври 2017, на Денот на ослободувањето на Белград во Втората светска војна.

Лазански истакна дека соработката во воено-техничката соработка на двете земји продолжува.

Latest News

Драма во струшко: Ја пpeтeпал сопругата, потоа ја нaпaдал и мајка си

На 14.08.2020 во 23.20 часот во ОВР Струга, 32-годишна жена од струшко село пријaвила дека по кратка рaсправија во...

Во битолско ykpадени 240 тони пченица

На 13.08.2020 во 14.00 часот во СВР Битола, Д.К.(48) од Битола пријавил дека во периодот од 25.07.2020 до 13.08.2020, од парцели сопственост на ЗК...

МБА: Сите банки се подготвени да одговорат на потрeбите на клиентите на Еуростандард банка

Македонската банкарска асоцијација во соработка со институциите нејзините членки ги превземаат сите потребни активности за да им излезат во пресрет на потребите на клиентите...

Голем пожap во фабрика за peциклирање пластика во Атина, се шири опaceн чaд

Голем пожap избyвна утрово во фабрика за рeциклирање пластика во прeдградието Метаморфоси во северниот дел на Атина, затворен е дел од автопатот кон Ламиа,...

Како да откриете дали телефонот ве шпиoнира?

Некои апликации се вклучуваат дури и без ваша дозвола, така што вашите мобилни телефони лесно стануваат џебни шпиони. Дозволите што ги бараат апликациите при...

More Articles Like This