December 4, 2020, 11:56 am

Руски тeнkoви пристигнаа во Србија

Поврзано

И Црна Гора тоне во проблеми од Ковид-19 кризата

Во Црна Гора, од март до ноември, имало зголемување на невработеноста од 11.000 лица или 31,6 проценти, рече помошникот...

Голема експлозија во Белград

Eдно лице загина, а две се повредени во експлозија што се случи утрово на градилиштето во улицата Абердаре, пренесува...

Ќе висите на на бандерите кога-тогаш – заканата упатена до Вучиќ

Тргнавме во потрага по вакцини, да набавиме најбезбедни вакцини за граѓаните на најбрз можен начин, прво да ги намалиме,...
- Advertisement -

Авиони натоварени со тенкови кои Русија ги донираше на Србија започнаа да слетуваат на батајничкиот аеродром од вчеравечер, пишуваат локалните медиуми. Неофицијално, испорачани се два тенка Т-72Б1МС „Бел Орел“.

Руската Федерација на Србија и донираше 30 тенкови Т-72МС, а првите веќе се испорачани.

Како што доскорешниот министер за одбрана на Србија, Александар Вулин, истакна во мај минатата година, тенковите Србија ќе ги добие како донација во рамки на воено-техничкиот договор кој е постигнат помеѓу Александар Вучиќ и Владимир Путин.

Во рамкио на овој договор, Србија од Русија, освен овие тенкови доби и оклопни возила, 30 возила БРДМ-2, од кои некои веќе се испорачани.

Србија добива и авиони „МиГ-29“, хеликоптери МИ-17 и МИ-35, ПВО системи „Панцир“.

Latest News

И Црна Гора тоне во проблеми од Ковид-19 кризата

Во Црна Гора, од март до ноември, имало зголемување на невработеноста од 11.000 лица или 31,6 проценти, рече помошникот...

Ердоган: Убиството на иранскиот научник е насочено против мирот во регионот

Убиството на иранскиот научник за нуклеарна физика Мохсен Фахризадех е насочено против мирот во регионот, но оние кои имаат таква цел нема да успеат,...

Британcкa функционepка мacoвно “тpoлана” и кpитикyвaнa зa договop со Maкедонија

Британската државна секретарка за меѓународна трговија Елизабер Трус стана мета на огромен број критики и шеги од нејзините сограѓани поради објавата на потпишан договор...

Денec e гoлем пpaзник: Boвeдeниe нa Пpecвeта Богopoдица

Православната црква на 4 декември одбележува еден од најголемите празници посветени на мајката Божја, Воведение на Пресвета Богородица. Овој ден во црквениот календар е обележан...

Aмepиканската apмиja извршила paција во седиштето на ЦИА во Фpaнкфурт за манипулација со избopите

Томас Мекинерни, пензиониран американски генерал со три sвезди, вели дека американските специјалци извршиле рација во објект на ЦИА во Франкфурт на Мајна. Тие имаат...

More Articles Like This