December 8, 2021, 5:15 am

Русковска: Kpивичнo дeлo нeмaм нaпpaвeнo, и дa caкaaт дa мe cмeнaт, нeмa мoжнocт

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Вилма Русковска, шефицата на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, во интервју за „Призма“, вели не ја засегаат пишувањата дека смената на првиот човек на Одделот во МВР за дела од организираниот криминал, Лазе Велковски, е навестување за нејзина скорешна смена. Таа е вуерена е дека тоа се шпекулации.

„Според новиот закон за јавно обвинителство, не постои опција кој било шеф на обвинителство да се смени поради нестручност и некомпетентност. Сега не постои таква можност. Кривично дело немам направено, барем јас не знам дека сум направила, така што сметам дека и да сакаат да ме сменат, нема можност“, вели Русковска за Призма.

Обвинителката не знае зошто не била повикана на итниот неформален кризен штаб за бегството на Мијалков, на кој беа собрани министри и првите луге од судството.

Таа во интервјуто вели дека не знае зошто не ја викнале, но излезе дека Мијалков имал најголема доверба во неа.

Целосниот текст може да го прочитате ТУКА.

Извор: prizma.mk

2 КОМЕНТАРИ

Latest News

Бајден по разговорот со Путин ќе се консултира со европските сојузници

Американскиот претседател Џозеф Бајден ќе разговара за исходот од денешниот руско-американски видео-самит со францускиот претседател Емануел Макрон, германската канцеларка...

More Articles Like This