РУСКОТО МИНИСТЕРСТВО ЗА НАДВОРЕШНИ ЗА МАКЕДОНИЈА: Загрижени сме поради можност за ескалација на конфликтот по диктат на Западот!

Поврзано

Нов ckандал, еве зошто пocкапува струјата

Откако Регулаторната комисија за енергетика одлучи да се покачи цената на струјата за 7,4 % проценти, тензиите во јавноста...

Преговорите на Заев и Ахмети заглавија кај Зибери

Тимовите се фокусирани на премиерската позиција, а во останатите точки не се очекуваат проблеми, пренесува Сител. СДСМ и ДУИ се...

Народно предание, на Св. Пантелејмон штрковите заминуваат на југ

Во прилепско Кривогаштани, според неофицијалната процена на жителите, има 50-тина штркови. Според традицијата, штрковите заминуваат во потоплите краишта на...
- Advertisement -

По вчерашната средба помеѓу лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и Амбасадорот на Руската Федерација, попладнево Министерството за надворешни работи на Русија излезе со соопштение во врска со политичката криза во државава

mnr-rusij

Од Руското МНР известуваат дека се загрижени поради продлабочената политичка криза во Македонија по вештачки предизвиканите предвремени парламентарни избори кои се одржаа на 11-ти декември минатата година, кои не доведоа до решавање на систуацијата.

„Костантираме продлабочување на политичката криза во Р.Македонија. Станува очигледно дека вештачки предизвиканите предвремени парламентарни избори што се одржаа на 11-ти декември 2016 година не доведоа до решавање на ситуацијата„ – се вели во соопштението на Руското МНР.

Како што велат во соопштението МНР на Руката Федерација, се продолжува со псевдо-демократскиот надворешен притисок врз политичките сили во Македонија. Според МНР на Русија, очигледна е целта – некои Западни сили сакаат да се разреши со Македонските политичари кои не им се омилени, и покрај јасно изразената волја во корист на Никола Груевски и коалицијата „За подобра Македонија“ и за Али Ахмети и Демократската Унија за интеграција.

Од особена важност е фактот дека во мултиетничка Македонија, веќе се случи сериозен етнички конфликт, а политичарите од една етничка заедница врз основа на надворешно диктирани ултимативни барања фактички решаваат кој од блоковите на другата заедница да влезе во составот на идната владина колаиција – стои во соопштението.

„Бесрамното макијавелистичко манипулирање со волјата на гласачите може да предизвика ескалација на состојбата во Македонија и да ја наруши кревката стабилност во целиот регион“, истакнува Министерството за надворешни работи на Руската Федерација.

Убедени сме, потенцираат од руското МНР, дека само со целосно отфлање на штетните надворешни влијанија и со фокусирање на вистинската демократија, и самостојно решавање на внатрешните проблеми се основа за зацврстување на довербата меѓу народите кои живеат тука и формирање регионална клима за безбедност.

9 КОМЕНТАРИ

Latest News

(Видео) Продолжува xaocoт во САД, „Aнтифa“ го нaпaднa пoгpeшното соседство

Толпа на протестантите во Америка, попознати како Антифа одлучија да нападната приграско маало во САД, но направија погрешен чекор,...

Нов ckандал, еве зошто пocкапува струјата

Откако Регулаторната комисија за енергетика одлучи да се покачи цената на струјата за 7,4 % проценти, тензиите во јавноста не се смируваат. Ова покачување...

Преговорите на Заев и Ахмети заглавија кај Зибери

Тимовите се фокусирани на премиерската позиција, а во останатите точки не се очекуваат проблеми, пренесува Сител. СДСМ и ДУИ се во интензивни разговори за формирање...

(Фото) Геолошко чудо сред пустина

Висорамнината Најд, е една од најистакнатите природни зданија на Саудиска Арабија, а на неа се наоѓа драматичната атракција “Крајот на светот”- Jeбел Фихрајн. Станува збор...

Народно предание, на Св. Пантелејмон штрковите заминуваат на југ

Во прилепско Кривогаштани, според неофицијалната процена на жителите, има 50-тина штркови. Според традицијата, штрковите заминуваат во потоплите краишта на празникот „Свети Пантелејмон“, на 9...

More Articles Like This