Рakeтен нaпaд врз американската база во Ирак

Поврзано

Фаучи: „Hacкopo бeз мacки вo зaтвopeн пpocтop, мopa дa пoчнeмe дa живeeмe пocлoбoднo“

Луѓето би можеле да продолжат да носат маски уште неколку години за да спречат ширење на респираторни инфекции, изјави...

Хaocoт вo Индија нe зaпиpa: Peкopдeн ceдyмднeвeн пpoceк нa нoвoзapaзeни и пoчинaти..

Кризата во Ковид-19 во Индија денеска покажа мали знаци на попуштање, но седумдневниот просек на нови случаи е рекордно...

(Видео) Hajмaлкy 20 лицa, мeѓy кoи 9 дeцa, ги зaгyбиja живoтитe вo изpaeлcкитe нaпaди вpз Пojacoт Гaзa

Најмалку 20 лица, меѓу кои девет деца, се убиени во синоќешниот израелски напад врз Појасот Газа, соопшти палестинското Министерство...
- Advertisement -

Според првите извештаи, во ракетниот напад врз американската воена база во северен Ирак, едно лице загина, а петмина беа ранети, вклучувајќи и еден припадник на американските сили.

Американската коалиција во Ирак соопшти дека тоа е најтешкиот напад врз коалициските сили во понеделникот за скоро една година, поради ескалацијата на тензиите меѓу американските сили, нивните ирачки и курдски сојузници од една страна и ирачките милиции од друга страна, пренесува Ројтерс. Портпарол на коалицијата изјави дека имало напад врз коалициските сили во курдскиот град Ербил.

Курдски безбедносни извори соопштија дека најмалку три ракети погодиле област недалеку од меѓународниот аеродром во Ербил. Американските сили се наоѓаат во воена база веднаш до цивилниот аеродром. Групата на Сарај Авлаја ал-Дам ја презеде одговорноста за нападот. Американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека Соединетите држави се револтирани од нападот, пренесува Танјуг.

Latest News

Промени само една навика и изгуби 5 килограми: Тајната на Цеца за совршена линија

Најлесен начин да изгубите тежина. Иако Цеца Ражнатовиќ важи за една од најубавите пејачки, таа, како и повеќето жени, се...

More Articles Like This