January 24, 2021, 9:22 am

Рeгистрирани 17 000 caмoyбиства во Јапонија од почетокот на пaндемијата

Поврзано

Меркел се зakани: Ако ЕУ не cака, Германија ќе го направи тоа

Во борбата против ширењето на нов вид на вирусот корона, германската канцеларка Ангела Меркел бара повторно воведување на граничните...

Германска 6oлницa пoд кapaнтин: Peгиcтpиpaни 20 cлyчaи нa бpитанскиот тип нa кopoнaвиpyc

Германските здравствени власти ставија под карантин цела болница во Берлин откако 20 пациенти и членови на персоналот се утврди...

Илон Маск ja caкa Кина, и Кина го caкa Илон Маск

Компанијата на Илон Маск, Тесла, во Шангај, работи со полна пареа. Според еден извршен директор, Тесла не добила само...
- Advertisement -

Јапонската полиција денес објави дека во октомври биле регистрирани 2.153 самоубиства, додека досега од коронавирусот починале помалку од 2.000 лица, објави веб-страницата „Фокс њуз“.

Од почетокот на годината, во Јапонија се регистрирани 17.000 самоубиства, а експертите велат дека поради пандемијата, психичкото здравје на Јапонците е влошено поради долгорочна изолација, одвојување од членовите на семејството, невработеност и други финансиски проблеми и недостаток на структура на училиштето.

„Треба сериозно да се соочиме со реалноста“, изјави портпаролот на јапонската влада Кацунобу Като неделава, повикувајќи ги луѓето да побараат помош преку телефонските линии и социјалните мрежи.

Јапонија традиционално имаше висока стапка на самоубиства, но бројките почнаа да се намалуваат во претходните години, пред епидемијата на коронавирусот.

„Треба сериозно да се соочиме со реалноста“, изјави портпаролот на јапонската влада Кацунобу Като неделава, повикувајќи ги луѓето да побараат помош преку телефонските линии и социјалните мрежи.

Јапонија традиционално имаше висока стапка на самоубиства, но бројките почнаа да се намалуваат во претходните години, пред епидемијата на коронавирусот.

Latest News

67 годишен маж возел со 3,71 промили алкохол во kрвта

Патролата на сообраќајната полиција во Ариље, зад воланот затекнала 67 годишен возач кој со автомобилот управувал со 3,71 промил...

More Articles Like This