December 9, 2021, 12:15 pm

Рycки aвиoни нaд Бepингoвoтo и Цpнoтo мope

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Два руски противподморнички авиони Ту-142 прелетаа над неутралните води на Беринговото и Црното море, а снимките од летот беа објавени од руското Министерство за одбрана.

Авионите Ту-142 беа проследени со ловци на Тихоокеанската флота Миг-31 во одредени делови на трасата над Беринговото море.

Летовите беа извршени строго во согласност со меѓународните правила за употреба на воздушниот простор.

Наведено е дека авионите поминале еден околу шест часа во воздух, а другите десет часа.

Исто така беше соопштено дека два бомбардери Ту-22м3 на руските Воздушно-вселенски сили летале над Црното Море.

Во текот на летото, тие поминаа околу 4.500 километри, а во воздух повеќе од пет часа.

На некои делови од трасата, тие беа придружувани од руски авиони Су-27, како и странски борци.

Ту-142 е противподморнички пропелерски авион, произведен во советскиот период. Сега го користат руските пацифички и северни флоти.

Latest News

Камион и автомобил се запалија во Куманово – ова се деталите

Кумановските пожарникари вчера гаснеле пожари на две возила, камион и на патничко моторно возило, информираа денеска од Регионалниот центар...

More Articles Like This