December 3, 2020, 8:57 pm

Рycкaтa пoлициja зacтpeлa 16-годишен тepopиcт

Поврзано

Само вака со фaшиcти: Прашајте го дедо ви како помина, жecток одговор на рускиот министер за одбрана до германската министерка

Односите меѓу Москва и Берлин беа затегнати по пучот во Украина и припојувањето на Крим кон Русија, откако Германија...

Путин: Иднината на руската економија е во нанотeхнологијата

Рускиот претседател Владимир Путин е убеден дека нема иднина за руската економија без развој на нанотехнологии. „Без развој на такви...

Небото над источна Русија денес „не е за летање“

Руски противвоздушни ракетни системи С-300В4 се распоредени на Курилските острови, објави прес-службата на Источниот воен округ (ИВО).Командантот на округот...
- Advertisement -

Руската полиција застрела 16-годишно момче во Татарстан, каде живее главно муслиманско население, откако со нож нападнало полицаец и се обидело да ја запали локалната полициска станица.

Истражниот комитет на Русија соопшти дека инцидентот ќе го третира како обид за тероризам.

Тинејџерот се обидел да ја запали полициската станица во градот Кукмор со помош на молотов коктел, а пред апсењето избодел полициски службеник трипати.

Друг полицаец истрелал неколку куршуми во воздух како предупредување, по што бил принуден да отвори оган врз момчето. Од здобиените повреди напаѓачот починал пред да пристигне медицинската помош.

Засега не е познат мотивот за нападот, а надлежните органи покренале кривична постапка.

Latest News

Научниците откриле како да се препознае лицето што ќе има тeшки симптoми на koрона

При тешкиот тек на болеста ковид-19, често е погрешната реакција на телото на воспаление. Воспалението влијае на белите дробови,...

Наместо инвестиции на полигонот Криволак ни носат 110 тони гpaнати за yништyвaње

Граѓаните на Општина Неготино, особено жителите на Криволак и Пепелиште, загрижени за своето здравје реагираат на најавата за уништување на 110 тони гранатите на...

„Прашањето ми е следно“: Boнpeдно издание во 21:00 со потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски

Вечерва ексклузивно на Фејсбук страницата на Инфомакс во 21:00 часот започнува новата емисија „Прашањето ми е следно“, емисијата ќе се емитува секоја среда, но...

Дeмaнт од Bлaдaтa дека историските читанки ќе се менуваат по желба на Бугарија

Владата на Република Северна Македонија најостро го демантира написот објавен на вашиот портал со наслов „Заев потврди: Промена на историјата на Македонија во учeбниците...

Во ек на најголемата kpиза: Буџетот за 2021 година се сведува на pacфрлање на пари за нeпpoдуктивни цели

Во Буџетот за 2021 година воопшто не гледам дека има некаде во некоја ставка предвидено пакети за следната година. Многу е битно во делот...

More Articles Like This