САД БОМБАРДИРА ЦИВИЛИ СО Б-52 БОМБАРДЕР: Убиени преку 20 цивили во воздушен напад во Сирија!

Поврзано

Бајден за првпат излезе од дома по десетнеделен карантин

Веројатниот кандидат за претседател од Демократската партија, Џо Бајден, синоќа за првпат по десетнеделен карантин, излезе од дома и...

ТРАМП: „Путин не сака да победам на изборите“

Американскиот претседател Доналд Трамп смета дека неговиот руски колега Владимир Путин не сака тој да победи на претседателските избори...

ЕВЕ КАКО ЌЕ СЕ ПАТУВА ВО ВРЕМЕ НА КОРОНАВИРУСОТ: Се што треба да знаат Македонците за омилените дестинации

Во повеќе земји од светот веќе започна олабавување на мерките поради пандемијата од „Ковид 19“, а еве ги најновите...

Повеќе од 20 цивили се убиени во бомбардирање спроведено од американските воздушни сили, кои со стратешкиот бомбардер Б-52 спроведувале акција во провинцијата Идлиб во Сирија на 3. јануари, изјавил Шефот на Рускиот Генералштаб Валериј Герасимов

b-52
Герасимов ја критикувал западната коалиција во Сирија поради неуспехот да постигнат „значајни резултати“ додавајќи дека „во исто време, има значителен број на жртви меѓу цивилното население и владините сили“.

„Како што знаеме, во септември минатата година, авијацијата на САД спроведе воздушен напад во Деир-ез-Зор во кој мета на нападот беше Сириската армија. По овој напад, ИСИС ја започна својата офанзива“, рекол Герасимов.

„Последниот пример за ваква акција е воздушниот напад на 3.јануари, кога бомбардер Б-52 – без предупредување до Руската страна – погодил цел во градот Сармада, Идлиб, кој е покриен со договорот за примирје. Преку 20 цивили се убиени како резултат на нападот“.

Герасимов не додал дополнителни детали.

Актуелно

OД КАДЕ МУ ИНФОРМАЦИИ НА КУРТИ: Избори во Македонија ќе има во јули

– Вршителот на должноста премиер на Косово Албин Курти денеска повторно се заложи за вонредни парламентрни избори во неговата...

РАСТЕ БРОЈКАТА И ДЕНЕС: На 250 теста 21 нов случај на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 17 оздравени пациенти во: Скопје-7, Куманово-2, Прилеп-2, Велес-2, Гостивар-1, Крива Паланка-1, Пехчево-1 и...

Нов раст на новозаболени од Ковид-19, да се почитуваат препораките

Бројот на новозаболени од коронавирусот во државава повторно е во пораст. Според вчерашните податоци од Институтот за јавно здравје, регистрирани се 37 нови случаи...

БРОЈКАТА И НАТАМУ РАСТЕ: 37 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 11 оздравени пациенти во: Скопје-2, Прилеп-7, Велес-2. Во изминатото деноноќие не се регистрирани...

СО ЛЕСНО: Почна 42-часовниот карантин во државата

Од 11 часот денеска почна забраната за движење на населението што ќе трае до вторниk до 5 часот изутрина. Забраната не важи за полицијата, армијата,...

Повеќе вести