September 22, 2020, 2:19 pm

САД бapaат тpaнcпapeнтнa иcтpaгa за eксплoзиjaтa во Беjpyт

Поврзано

СЗО: Бpojот на нoвoзapaзeни со Koвид-19 зa eднa нeдeлa ce згoлeми зa peчиcи двa милиoнa

Бројот на новозаболени од Ковид-19 во светот во периодот од 14 до 20 септември забележа раст од речиси два...

Бapaа eднo, нajдоa дpyгo: Руски и американски нayчници oткpиja cyпcтaнцa штo нaмecтo за Koвид-19, би била eфикaceн лek за kaнцep

Руските научници, во активното трагање по соединение во борбата против коронавирусот, открија супстанца што потенцијално би можела да биде...

Инфициpaнa пaтничкa вo aвиoн зapaзилa дpyги 15 лицa co кopoнaвиpyc

Долгите авионски летови се погодно тло за ширење на коронавирусот, покажа едно ново истражување, поткрепувајќи го овој заклучок со...
- Advertisement -

САД денеска повикаа на транспарентна истрага за експлозијата во Бејрут, каде треба да пристигнат припадници на ФБИ за да им помогнат на либанските власти во истрагата.

– Ние мора да се осигураме дека се спроведува транспарентна, сеопфатна и кредибилна истрага, рече американскиот државен потсекретар за политички прашања Дејвид Хејл за време на посетата на пристаништето во Бејрут.

На 4 август пожар предизвика експлозија во магацин во пристаништето, каде според властите, изминативе шест години се чувани 2.750 тони амониум нитрат „без безбедносни мерки”, призна либанскиот премиер во оставка Хасан Диаб.

Latest News

Македонија ќе нaбaвyвa од руската вakцина?: Филипче разговарал со амбасадорот на Русија за руската вakцина за кopoна

Се уште сме далеку од тоа да одлучиме која вакцина ќе се користи кај нас со оглед на тоа...

Нов Kлиничkи во Штип – мало сутра: Грчки „Интракат“ пaѓa во стечaj

Македонската подружница на грчката компанија „Интракат“ (Intracom Constructions Societe Anonyme Technical and Steel Constructions), која го доби тендерот за изградба на новиот клинички центар...

Мицевски: Cкopo двa ипoл мeceци пo избopитe, a ce yштe инcтитyциитe вo Македонија не се фyнкциoнaлни

Денес на собраниската седница се обрати и Никола Мицевски, координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалиција „За обнова на Македонија“. При своето обраќање...

Одложeнo cyдењето пpoтив браќата Усеини

Првото судско рочиште против Нефи Усеини и неговиот брат Ибраим за нападот на Спирко Топалоски, се одложи за 26 октомври. Причина за одложувањето е...

Сpeдбa на пpeтceдaтeлoт на Coбpaниeтo Џафери сo Мајлинда Брегу

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, денеска во неговиот кабинет ја прими Мајлинда Брегу, генерална секретарка на Советот за регионална соработка....

More Articles Like This