August 12, 2020, 1:29 pm

САД – Визни рecтpикции за работниците во кинеските технолошки компании

Поврзано

(Фото+Видео) Cитe поглeди свpтeни кон неа, ова е ќерката на Пyтин која ја пpими првата вakцина пpoтив кopонавирусот

Откако рускиот претседател Владимир Путин соопшти дека една од негвите ќерки ја тестирала на себе вakцината против kopoнавиpycoт, јавноста...

За еден зapaзен цела држава во кapaнтин, бутанските власти со лекција за македонските

Бутанските власти за првпат објавија општ карантин откако граѓанин позитивен на новиот коронавирус бил во близок контакт со луѓе...

(Видео) Bo cклaдиштeтo вo Бejpyт имaлo и oгнoмeт – Ce cмeтa дeкa тoa билo клyчeн фaктop зa eкcплoзиjaтa

Десетици вреќи со огномет биле складирани во истиот хангар во кој имало повеќе од две илјади тони амониум нитрат...
- Advertisement -

САД ќе воведат визни рестрикции за одредени врабтени во кинеските технолошки компании кои ги кршѓат човековите права, соопшти денеска Стејт департментот.

Визните рестрикции ќе се однесуваат на одредени вработени во кинеските технолошки компании кои пружаат материјална поддршка на режимите кои ги кршат човековите права на глобално ниво.

Помеѓу тие компании, Стејт департментот ја посочува и „Хуавеј“ како „продолжена рака на државата“ која ги цензурира политичките дисиденти.

За дел од вработените во „Хуавеј“, се тврди дека пружаат материјална поддршка на „режимот на Кинеската комунистичка партија која ги крши човековите права“.

Latest News

ВМРО-ДПМНЕ: Македонското Собрание во овој момент не е комплетно конституирано

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Димче Арсовски денеска на прес-конференција го повтори ставот на партијата дека, според нив, македонското Собрание во...

(Видео) Во МОН пpeoвлaдyвa cтaвoт за физичкo пpиcycтвo на yчeницитe, но сè зaвиcи од eпидeмиoлoшкaтa cocтojбa

Сè уште нема конечна одлука за тоа како ќе се организира наставата во учебната 2020/2021. Продолжуваат консултациите меѓу Министерството за образование и Комисијата за...

Бoнбoна бизниc: Пoкaчyвaњeто на стpyјата е за личнo бoгaтeње на Зaeви?

Покачувањето на струјата е директен удар врз граѓаните на Република Македонија кои повторно се изманипулирани од Зоран Заев и СДСМ кои пак претходно им...

Тacевски му влeзe со kлизaчи на Зaeв: He тe yценyвaaт caмо Aлбaнците, бeз Axмети влaдa нe cмeeш да напpaвиш

Актерот Сашо Тасевски испрати порака до Зоран Заев дека не е уценуван само од Албанците и оти ќе прифати се што ќе побара Али...

Не дочека да дојде ни петок, Пендаровски утре ќе му го додели мандатот на Заев?

Шефот на државата утре на пладне ќе гододели мандатот за составување на Влада, откриваат извори за Сител. Одлуката на Пендаровски тоа да го направи...

More Articles Like This