April 22, 2021, 10:09 pm

САД вложи многу во Косовo и веќе се нестрпливи за резултати, му порача американскиот амбасадор на Курти

Поврзано

(Видео) Вoopyжена пpecтрeлка во Сараево, има и пoвpeдени

Вечерва се случи пукање во сараевската населба Храсно, тоа беше потврдено за Кликс во Министерството за внатрешни работи на...

Серија земјотреси регистрирани на Балканот

Регионот на Балканот последните неколку месеци забележува засилена сеизмичка активност, често и по неколку пати дневно. По земјотресот со јачина...

Германскиот министер за надворешни работи до Приштина: Прекројувањето на границите на Балканот е опacно

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас рече дека во следните недели на Косово ќе пристигнат 100.000 вакцини, додавајќи...
- Advertisement -

Во интервју за Т7, амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Приштина, Филип Коснет, се осврна на изјавата на кандидатот за премиер на Косово, Албин Курти, дека дијалогот нема да биде приоритет на неговата влада, велејќи дека светот нема да го чека, пренесува ТВ Кљан Косова.

Коснет го цитираше дискурсот на претходната американска администрација за забрзување на дијалогот меѓу Србија и Косово.

“Соединетите држави инвестираа многу во последните 20 години. Нема сомневање во тоа. Кога г-дин Курти рече, добро, дијалогoт, надворешната политика, нема да биде приоритет, моето искуство е дека светот нема да чека. Тие дојдоа на власт и велат дека првите две години, првите четири години ќе се занимаваат со внатрешна политика, а потоа ќе се грижат за надворешната политика. Тешко е да се направи тоа, не би се надевал премногу во ова тема“, рече американскиот амбасадор.

Тој посочи дека напорите од минатото, за постигнување на нормализација на односите меѓу Косово и Србија, не треба да се потценуваат и додаде дека разговарал со Курти за дијалог.

„Да, реков приватно и јавно, и го повторувам тоа, ние сакаме да имаме соработка, не само да разговараме, туку и да ги слушаме нашите партнери во Косово, Србија и регионот за прашања како дијалог и регионална економска интеграција. Значи, сакаме да одиме напред со отворен ум и во врска со ова, американскиот државен секретар Блинкен рече дека ја отфрламе целата работа што претходната администрација ја работеше на Балканот. Ние сакаме тие внимателно да го прегледаат, испитаат и задржат она што вреди, „рече Луксуз, го пренесува Косово преку Интернет.

Latest News

(Видео) Вoopyжена пpecтрeлка во Сараево, има и пoвpeдени

Вечерва се случи пукање во сараевската населба Храсно, тоа беше потврдено за Кликс во Министерството за внатрешни работи на...

More Articles Like This