САД ГИ ГУБИ ТРАДИЦИОНАЛНИТЕ СОЈУЗНИЦИ: Руски бродови неочекувано влегоа во водите на Филипините за заедничка вежба!

Поврзано

Комити со реакција за операцијата „Атлантик“: Горди сме затоа што бевме дел од кампањата за #Бојкот на понижувачкиот Референдум

Горди сме затоа што бевме дел од кампањата за #Бојкот на понижувачкиот Референдум. Ќе остане запишано дека бевме тука да...

ДАЛИ „ДИЗ“ ФУКЦИОНИРА КАКО ПАРТИСКА ИСПОСТАВА НА СДСМ : По директни усни наредби на активисти на СДСМ се казнуваат откупувачи!

Спрегата Ненад Бошев , Мијалчо Ласков и Силвана Трбогазова обелоденета со документи, инаку таа истата спрега здраво одработува за...

(Видео) Што договарала Шекеринска со Јанева и Јовановски?

Радмила Шекеринска по објавеното видео снимено во домот на Боки 13 сеуште молчи и бесрамно си тера кампања. Радмила...

Речиси никој не можеше да го предвиди ваквиот старт на 2017-та година, во која Рускиот разурнувач „Адмирал Трибутс“ и морскиот танкер „Борис Бутомато“ ќе пристингат на Филипините да спроведуваат воени вежби во досега првиот контакт помеѓу морнариците на двете нации

ruski_razurnuvac_brod

Воените бродови пристигнале во регионот во вторникот откако Рускиот адмирал Едуард Михајлов објави заедничка мисија помеѓу Манила и Москва со единствена цел да се неутрализираат најсериозните безбедносни проблеми во регионот, морските пирати и тероризмот. „Ние сме сигурни“, рекол командирот на Руската пацифичка флота „дека во иднина“ Русија и Филипините ќе имаат „многу вежби, можеби само како маневри“. Дополнително, „можеби ќе искористиме некои од борбените системи“, нотирал адмиралот.

„Ние ќе покажеме за што сме способни, и ќе видиме што можете вие да направите“, рекол адмиралот Михајлов, додавајќи дека Руската морнарица извршила вежби со Индонезиската морнарица.

Филипинскиот претседател Родриго Дуерте испрати сигнали за драстично менување на долгогоидшните релации со САД, откако Манила започна со зацврстување на врските со ривалите на САД – Русија и Кина. Дуерте со наредба до министерството за одбрана наредил да се „реформатираат“ вежбите со Вашингтон, иако Филипините некогаш беа дел од територијата на САД и двете земји имаат договор за заедничка одбрана потпишан во 1951 година.

Михајлов потенцирал дека, Источно Азиските играчи, вклучително и Кина и „можеби“ Малезија исто така би можеле да се координираат со Руско-Филипинските воени вежби во наредните години. Обезбедувањето на соработка со овие регионални играчи е клучна за обезбедување на стабилост во Јужното Кинеско море, каде што има голем број на неразјаснети територијални барања кои потткнуваат геополитички тензии.

Актуелно

Комити со реакција за операцијата „Атлантик“: Горди сме затоа што бевме дел од кампањата за #Бојкот на понижувачкиот Референдум

Горди сме затоа што бевме дел од кампањата за #Бојкот на понижувачкиот Референдум. Ќе остане запишано дека бевме тука да...

ДАЛИ „ДИЗ“ ФУКЦИОНИРА КАКО ПАРТИСКА ИСПОСТАВА НА СДСМ : По директни усни наредби на активисти на СДСМ се казнуваат откупувачи!

Спрегата Ненад Бошев , Мијалчо Ласков и Силвана Трбогазова обелоденета со документи, инаку таа истата спрега здраво одработува за СДСМ во ова предизборие. Ова тројство...

(Видео) Што договарала Шекеринска со Јанева и Јовановски?

Радмила Шекеринска по објавеното видео снимено во домот на Боки 13 сеуште молчи и бесрамно си тера кампања. Радмила Шекеринска мора да одговори, кога...

Мицкоски во Гевгелија,Дојран,Богданци и Валандово, носителите на листи во голем број активности и средби со граѓани

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носителите на листи ќе остварат средби со граѓани и ќе дадат изјава за медиуми во следните населени места: Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ...

(Аудио) Вице Заев и екипата купуваат гласови во Струмица?

Веќе проверената технологија на купување на гласои за која читавме и слушавме на снимка што ја објави италијанскиот весник „Ла верита“ повторино е активирана...

Повеќе вести