November 28, 2021, 6:23 pm

САД ги замрзна државните резерви на Авганистан во американските банки

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

САД ги замрзна резервите на авганистанската влада што се во американските банки, пишуваат американските медиуми, повикувајќи се на неименувани извори.

Според нив, одлуката ја донеле министерката за финансии на САД, Џенет Јелен и службениците на Дирекцијата за контрола на странски имот од Министерството за финансии.

Во дискусијата за ова прашање учествуваа и претставници на Стејт департментот, додека Белата куќа „го следеше развојот на настаните“.

„Сите средства на Централната банка во сопственост на авганистанската влада во Соединетите држави ќе бидат недостапни за Талибанците“, цитиран е неименуван претставник на американската администрација.

Latest News

Утре нова средба Заев – Гаши во Клубот на пратениците

Премиерот Зоран Заев и лидерот на Алтернатива Африм Гаши утре попладне повторно ќе се состанат, потврдуваат од СДСМ за...

More Articles Like This