САД ГО ПОВЛЕКОА ПЕРСОНАЛОТ ОД АМБАСАДАТА ВО ВЕНЕЦУЕЛА: Американската влада го повлече персоналот по воведувањето на националната тpeвoга!

  • March 12, 2019
  • Коментари

Американската амбасада во Венецуела го повлече преостанатиот персонал во Каракас, поради влошувањето на ситуацијата во таа земја.

Одлуката за повлекување на персоналот на американската амбасада беше објавена од страна на американскиот државен секретар Мајк Помпео, објави АП.

Во Венецуела веќе четири дена земјата нема електрична енергија, поради што се прекинати училишните и деловните активности.

САД се обидуваат да го заменат лидерот на социјалистите Николас Мадуро со лидерот на опозицијата, Хуан Гваидо, кој бара нови претседателски избори.

Мадуро има поддршка од Кина, Русија и Куба.

Претходно «
Следно »