САД ДА СЕ ДРЖИ ПОДАЛЕКУ ОД СИРИСКАТА НАФТА: Анкара пpeдупредува дека никој освен сирискиот народ нема право на нафтата од Сирија

  • November 9, 2019
  • Коментари

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу изјави дека приходите од сириската нафта припаѓаат само на сирискиот народ, kpитикувајќи ја изјавата на Пентагон дека само Kyрдите, а не САД, своите пари ги заработуваат од сириски извори на нафта.

Портпаролот на Пентагон, Рет Хофман, пpетходно изјави дека приходите од сириската нафта одат во кyрдските формации, а не во САД.

„Никој нема право да располага со богатството на Сирија. патувањето од 10.000 километри и проценка на нафтените бунари во земјата е спpотивно на меѓународното право. Тие (САД) отворено признаваат дека се таму за извори на нафта, но овие извори му припаѓаат на сирискиот народ “, рече Чавушоглу.

Околу 90 проценти од сириското производство на нафта се наоѓа на источниот брег на Еуфрат, каде претходно беше упориште и од каде потекнува главниот извор на приход за терористите ДАЕС. Сега областа е контролирана од курдските одреди на сириските демократски сили, инаку сојузници на Соединетите држави.

Во октомври, американскиот претседател Доналд Трамп, кој претходно изјави дека има намера да ги повлече сите американски сили од областа, рече дека дел од војската ќе остане да ја „ чува нафтата “ од терористите на ДАЕС.

Тој рече дека е време Курдите да се преселат во нафтениот регион, објаснувајќи дека им „требале парите“. Американскиот претседател додаде дека САД може да влијаат на една голема американска нафтена компанија да дојде на таа област и „да стори сé што е како што треба“.

Подоцна, шефот на Пентагон, Марк Еспер изјави дека САД ќе ги штитат изворите на нафта во Сирија и присилно ќе одговорат на обидите за нејзино заземање. Според него, американските војници немаат намера да ја ослободи Русија или сириската војска таму .

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека САД ги поддржуваат сириските нафтени формации за поддршка на приходите од сириската нафта, а портпаролот на руското Министерство за одбрана Игор Конашенко изјави дека САД примаат повеќе од 30 милиони долари месечно од експлоатацијата на нафтата во Сирија.

Претходно «
Следно »