May 16, 2021, 10:35 am

САД доби нова федерална држава

Поврзано

- Advertisement -

Долниот дом на Конгресот, во кој демократите имаат мнозинство, изгласаа со 216 гласа „за“ и 208 „против“ за иницијативата американскиот главен град да стане федерална држава.

Жителите на Вашингтон Д.Ц. со големо мнозинство ги поддржуваат демократите, па како федерална држава би донеле уште двајца демократски сенатори во горниот дом на Конгресот, со што би се сменила рамнотежата на силите во Сенатот, кој во моментов има 50 демократи и 50 републиканци. Демократите со децении се обидуваат да му дадат федерален статус на Д.Ц., а овој пат тие се охрабрени од изборот на Џо Бајден за претседател и контролата врз двата дома на Конгресот.

Последните територии кои добија ваков статус беа Хаваите и Алјаска во 1959 година.

Демократите велат дека тоа ќе реши неколку вековна неправда за повеќе од 700 000 граѓани на САД кои плаќаат федерални даноци, се борат и умираат во војни, служат како поротници и не можат да гласаат во Сенатот или Претставничкиот дом.

Новата федерална држава би се викала „Вашингтон, Даглас комонвелт“, според првиот американски претседател Џорџ Вашингтон и Фредерик Даглас, поранешен роб, кој станал познат борец против ропството во 19 век.

Latest News

Кopoнaтa кocи вo Индија: Haд 4000 пoчинaти лицa вo eдeн дeн, вo нeкoи peки ce пpoнajдeни тeлa oд жpтви..

Индија известува дека има мало намалување на бројот на заразени од Ковид-19 трет ден по ред, но расте бројот...

More Articles Like This