САД ИМАЛЕ ИНФОРМАЦИИ ЗА НАПАДОТ ВО ИСТАНБУЛ: Амбасадата на САД ги отфрла информациите дека знаеле за нападот!

Поврзано

(Видео) НЕ ТЕРААТ ДА ГЛАСАМЕ ПА МАКАР И УМPEЛЕ: Граѓаните нeзaдоволни од кapантинот и досегашната работа на Филипче, наместо здравје тераат политика!

Граѓаните ги користат последните неколку часа пред започнувањето на полицискиот час за да ги испазарат потребните намирници. На градскиот...

ПОРАДИ СИТУАЦИЈАТА СО KOВИД-19: На Олимпијадата во Токио можно ограничување на движењето на спортистите и намалување на бројот на гледачи

Гувернерот на Токио, Јурико Коике, рече дека јапонската влада и организациониот одбор на Олимпијадата размислуваат за поедноставена верзија на...

СРЕДЕ ПАНДЕМИЈА: Жбогар ни порача дека мораме да ги решиме сите прашања со Бугарија, ама за датум не е сигурен

Преговарачаката рамка се уште не е финализирана и не претставува јавен документ и затоа не можам да зборувам за...

Владата на САД ги отфрлува информациите и шпекулациите дека имале информации за терористичкиот напад врз ноќниот клуб Реина во Истанбул, стои во соопштението на амбасадата на САД
istanbul_napad3

Претходно, весникот „Хуријет“ го цитирала Мехмет Коџарслан, сопственик на клубот, кој изјавил дека Стејт Департментот на САД знаел за терористичкиот напад со оглед на тоа што предупредувале дека за Новогодишната вечер се можни терористички напади. На 22-ри декември, амбасадата на САД објави предупредување до граѓаните на САД за можна опасност од терористички напади во Турција за време на Новогодишните празници.
„Спротивно на шпекулациите кои циркулираат на социјалните медиуми, Владата на САД немаше информации за конкретни закани, вклучително и закана по ноќниот клуб Реина“ – стои во краткото соопштение на амбасадата на САД.

Во масакрот кој се случи вечерта на прослатава на Нова Година, загинаа 39 лица, 70 се повредени.

Актуелно

(Видео) НЕ ТЕРААТ ДА ГЛАСАМЕ ПА МАКАР И УМPEЛЕ: Граѓаните нeзaдоволни од кapантинот и досегашната работа на Филипче, наместо здравје тераат политика!

Граѓаните ги користат последните неколку часа пред започнувањето на полицискиот час за да ги испазарат потребните намирници. На градскиот...

СРЕДЕ ПАНДЕМИЈА: Жбогар ни порача дека мораме да ги решиме сите прашања со Бугарија, ама за датум не е сигурен

Преговарачаката рамка се уште не е финализирана и не претставува јавен документ и затоа не можам да зборувам за тоа што ќе биде внатре....

ФАТЕНИ ЖИВИ-СЕ ЛАЖИРААТ БРОКИТЕ НА НОВОЗАРАЗЕНИ?!: Филипче и градоначалникот на Велес со различни бројки за новозаразени во градот

Денес 4 нови случаи во Велес од корона вирусот. Ова го соопшти денес на прес конференција градоначалникот на општна Велес Аце Коцевски. Тој истакна...

СВЕШТЕНСТВОТО ПОМЕЃУ ВЕРНИЦИТЕ И ВЛАСТА: Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница

Свешетенството во моментов се наоѓа во незгодна ситуација помеѓу помеѓу верниците и власта. Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница. Светиот архијерејски...

ДРАГАН КОВАЧКИ: Ова е крајно нeодгoвоpно однесување кон јавното здравје и животите на секој од нас, за ова се одговара кpивичнo

Ни ја забранија Задушница за да не се ширел КОВИД 19. Сите би се согласиле доколку тие мерки имаат чесна намера. Оти сите сме...

Повеќе вести