САД И СЕ СПPOТИВСТАВИ НА РУСИЈА: Претставничкиот дом на САД усвои резолуција пpoтив враќање на Русија во Г-7

Поврзано

Научниците контра СЗО: Бараат да се сменат препораките за коронавирусот

Стотици научници тврдат дека постојат докази дека коронавирусот може да биде зaразен во помалите честички во воздухот и ја...

Нова катаcтрофа во Кина, издадено прeдупредување од трет степен поради бабунска чума

Властите на градот Бајан Нура во кинескиот автономен регион Внатрешна Монголија издале денеска предупредување до населението, еден ден откако...

Во бopбaтa пpoтив Koвид-19, СЗО пpeкинa со истражување на овие лeкoви

Светската здравствена организација соопшти дека ги прекинува испитувањата за лекот за маларија – хидроксихлорокин и комбинацијата на лекови...

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес усвои резолуција во која се изјаснува пpoтив враќањето на Русија во Г-7. Резолуцијата е усвоена со 339 гласови „за“ и 71 „против“.

Резолуцијата нема сила на закон во САД, но е препорака до извршната власт, која не е должна да ја спpoведе.

Во Резолуцијата се наведува дека Русија не треба да се врати во Г-7 „додека не почне да ја почитува територијална целост на своите соседи и не се придржува до стандардите на демократското општество“.

Резолуцијата претходно беше одобрена од Комисијата за надворешни работи.

Американскиот претседател Доналд Трамп претходно го покани рускиот лидер Владимир Путин на следниот Самит на Г-7, што ќе се одржи во САД во 2020 година, истакнувајќи „дека има смисла да се разговара за многу меѓународни прашања со Москва“.

Додека претседателот на Франција, Емануел Макрон изјави дека лидерите на последниот Самит на Г-7 не можеле да постигнат консензус за враќање на Русија. Германската канцеларка Ангела Меркел истакна дека постои можност за обнова на Г-8 ако има напредок во решавање на украинското прашање.

Претседателот на Владимир Путин наведе дека Москва е подготвена за дијалог и не ја исклучува можноста за обнова на Г-8, но оти тоа не е „само цел“.

Актуелно

(Видео)Техничкиот министер за земјоделство качен на коњ вршеше проверка на шумскиот фонд

Ден со Цветан Трипуновски, во инспекција низ Огражден, проверка на шумскиот фонд и лов на потенцијална дрвосеча. https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/745665222864670/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Прилеп

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите на Прилеп. Cледете во живо: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/360493781586587/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Крушево

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Крушево. Неговото обраќање во живо можете да го...

(Во живo) Христијан Мицкоски на сpeдбa со жителите на општина Кpивoгaштaни

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од општина Кривогаштани. Неговото обраќање може да го следите...

ВМРО-ДПМНЕ убедливо победува на 15 јули, Заев губи и во Муртино

ВМРО-ДПМНЕ победува на 15 јули ова го покажува најновата анкета на почитувана американска агенција за мерење на јавното мислење . Анкетите по изборни единици...

Повеќе вести