April 22, 2021, 10:18 pm

САД останува во Косово за остварување на заедничките цели со новата косовски Влада

Поврзано

(Видео) Вoopyжена пpecтрeлка во Сараево, има и пoвpeдени

Вечерва се случи пукање во сараевската населба Храсно, тоа беше потврдено за Кликс во Министерството за внатрешни работи на...

Серија земјотреси регистрирани на Балканот

Регионот на Балканот последните неколку месеци забележува засилена сеизмичка активност, често и по неколку пати дневно. По земјотресот со јачина...

Германскиот министер за надворешни работи до Приштина: Прекројувањето на границите на Балканот е опacно

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас рече дека во следните недели на Косово ќе пристигнат 100.000 вакцини, додавајќи...
- Advertisement -

Амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Косово, Филип Коснет, им честита на косовските граѓани за учеството на вчерашните вонредни парламентрни избори и порача дека со нетрпение очекува да работи со новата влада, јави дописникот на МИА од Приштина.

Коснет преку неговата официјална страница на Твитер порача дека неговата земја и по овие избори ќе продолжи со поддршката на Косово.

– Честитки за граѓаните на Косово, кои покажаа посветеност на демократијата и визија за иднината. САД остануваат со Косово – и со нетрпение очекуваме да работиме со новата влада, веднаш откако таа ќе се формира, за остварување на нашите заеднички цели за мир, правда и просперитет, напиша Коснет.

Апсолутен победник на вчерашните избори е досега опозициското Движење самоопределување (ВВ) на Албин Курти, со 47,88 отсто од гласовите, со тоа што се уште не се преброени гласовите на дијаспората, која традиционално на последните изборни процеси гласа за ВВ, така што може да се очекува негова уште поубедлива победа

Latest News

(Видео) Пандов: Камчев со белешка го спакуваа во Шутка, Рашковски до гуша во kpиминал и kopупција одвај доби домашен притвop

Претседателот на Патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Пандов, во своето гостување во вонредното издание на емисијата Неделен брифинг на...

More Articles Like This