САД РАСПОРЕДУВА ТЕНКОВИ ВО БУГАРИЈА: 4.000 војници, 87 тенкови и уште 900 вагони воена опрема во Бугарија, Романија и Источна Европа!

Поврзано

ПАНДЕМИЈАТА НЕ Е ЗАВРШЕНА: Забележано зголемување на бројот на заразени по олеснувањето на мерките

Во некои земји е забележано зголемување на бројот на заразени со коронавирусот по олеснувањето на мерките, предупредува Светската здравствена...

СЕ ЗБОГАТИЈА ОД ПАНДЕМИЈАТА: Заработија милијарди додека многумина едвај преживуваат

Додека на многу луѓе во светот пандемијата на коронавирусот им донесе финансиски проблеми, милијардерите во САД станаа уште побогати. Според...

СЗО СО НОВИ ПРЕПОРАКИ: Еве какви маски е најдобро да се носат за заштита од ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) денеска ги ажурираше своите упатства и им препорача владите да ги замолат сите да носат...

Армијата на САД започна со распоредување на 4.000 трупи и 87 тенкови во Источна Европа, пренесуваат Германските медиуми

tenkovi_nato

 

Армијата на САД истоварува 87 тенкови и останата воена опрема вклучително и џипови и хаубици од три транспортни бродови во германското пристаниште Бремерхавен, пренесува Радио Бремен. Опремата се транспортира преку железница во Полска, од каде ќе се распореди низ Балтичките земји, Бугарија и Романија. Портпаролот на Германскиот Бундесвер во Браденбург изјавил дека вкупно 900 вагони опрема ќе бидат потребни за да се транспортира опремата. Целата железничка композиција ќе биде долга 14 километри.

Зајакнатото воено присуство е дел од операцијата „Атлантска одлучност“, која армијата на САД ја започна во Април 2014 година, веднаш по пучот поддржан од владата на САД во Украина. САД манипулираше со информации за вмешаност на Руската армија во Украина како алиби за трупањето на војска во Источна Европа.

Во последните десет години, присуството на НАТО на границата со Русија е зголемено за осум пати, рекол министерот за одбрана на Русија Сергеј Шојгу.

Шојгу исто така за воените вежби на НАТО рекол дека се спроведуваат блиску до Руската граница, вклучително и воените игри Анаконда кои се одржаа минатиот Јуни, а беше една од најголемите воени вежби во источна Европа од последната Студена Војна. Во Јули, НАТО имаше самит во Варшава на кој министрите за одбрана ги финализираа преговорите за поставување на мултинационални НАТО батаљони во Естонија, Латвија, Литванија и Полска, вкупно 4.000 единици.

Актуелно

ФИЛИПЧЕ: Во Македонија имаме 180 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа се направени 1272 тестирања, а регистрирани се 180 нови случаи на ковид-19. - Скопје 109 - Куманово...

КАТАСТРОФА: 177 нови случаи на коронавирус во Македонија!

Во последните 24 часа регистрирани се 177 нови случаи на заболени од Ковид-19. Резултатот е добиен по изработени 1245 тестa. Истовремено, 8 пациенти се излекувани,...

МАКЕДОНИЈА КАКО АФРИЧКА ЗЕМЈА ПО БРОЈОТ НА НOВOЗAРAЗEНИ ДЕНЕС: Канал 5 јавува за нови 160 cлyчaи

Нашиот извор кој сака да остане анонимен а е од здравствениот систем вели дека и самите работници се вчудоневидени од растот на бројките на...

МИТОВСКИ ДО ФИЛИПЧЕ: Ќе одговараш за намерно ширење на заразата и неодговорно работење

Венко, мислиш дека ако бегаш од одговори на нормални новинарски прашања ќе ја избегнеш одговорноста или се надеваш дека ако не одговараш барем нема...

(Видео) НЕ ТЕРААТ ДА ГЛАСАМЕ ПА МАКАР И УМPEЛЕ: Граѓаните нeзaдоволни од кapантинот и досегашната работа на Филипче, наместо здравје тераат политика!

Граѓаните ги користат последните неколку часа пред започнувањето на полицискиот час за да ги испазарат потребните намирници. На градскиот пазар во Скопје имаше повеќе...

Повеќе вести