August 14, 2020, 7:12 pm

САД РАСПОРЕДУВА ТЕНКОВИ ВО БУГАРИЈА: 4.000 војници, 87 тенкови и уште 900 вагони воена опрема во Бугарија, Романија и Источна Европа!

Поврзано

Xocпитализиран братот на Доналд Трамп, се шпeкулира дека е многу болeн

Помладиот брат на американскиот претседател Доналд Трамп, Роберт, е xоспитализиран во Њујорк, објави денеска Белата куќа без дополнителни информации. Портпаролот...

Следете во живо: Пpoтест против поскапувањето на струјата

Следете го во живо на Инфомакс пpoтестот пpотив поскапувањето на струјата. Граѓаните во повеќе градови ширум Македонија меѓу кои...

3aeB и Axмети договopија влaда, 3ибepи ќе биде пpeмиep една година, DUI го 3eмa и MBP

Од партиски извори Канал 5 дознава дека од преговорите меѓу СДСМ и ДУИ договорено е премиер по принципот 3+1. Тоа...
- Advertisement -

Армијата на САД започна со распоредување на 4.000 трупи и 87 тенкови во Источна Европа, пренесуваат Германските медиуми

tenkovi_nato

 

Армијата на САД истоварува 87 тенкови и останата воена опрема вклучително и џипови и хаубици од три транспортни бродови во германското пристаниште Бремерхавен, пренесува Радио Бремен. Опремата се транспортира преку железница во Полска, од каде ќе се распореди низ Балтичките земји, Бугарија и Романија. Портпаролот на Германскиот Бундесвер во Браденбург изјавил дека вкупно 900 вагони опрема ќе бидат потребни за да се транспортира опремата. Целата железничка композиција ќе биде долга 14 километри.

Зајакнатото воено присуство е дел од операцијата „Атлантска одлучност“, која армијата на САД ја започна во Април 2014 година, веднаш по пучот поддржан од владата на САД во Украина. САД манипулираше со информации за вмешаност на Руската армија во Украина како алиби за трупањето на војска во Источна Европа.

Во последните десет години, присуството на НАТО на границата со Русија е зголемено за осум пати, рекол министерот за одбрана на Русија Сергеј Шојгу.

Шојгу исто така за воените вежби на НАТО рекол дека се спроведуваат блиску до Руската граница, вклучително и воените игри Анаконда кои се одржаа минатиот Јуни, а беше една од најголемите воени вежби во источна Европа од последната Студена Војна. Во Јули, НАТО имаше самит во Варшава на кој министрите за одбрана ги финализираа преговорите за поставување на мултинационални НАТО батаљони во Естонија, Латвија, Литванија и Полска, вкупно 4.000 единици.

6 КОМЕНТАРИ

Latest News

Костов: Ова е политички театар, Заев покажа отcyство на елементарна политичка култура

Во вечерашната „Само вистина“ на Канал 5 Телевизија, аналитичарот Сотир Костов во однос на целокупната состојба во државата рече...

Костов: Заев велеше албанските гласови не вредат, ДУИ мора да оди во опозиција, ДУИ е kpиминогeна пaртија време е да ја нaпyшти власта

Аналитичарот Сотир Костов, во вечерашната „Само вистина“ во Канал 5 телевизија иcтакна дека реториката на Заев пред изборите беше дека албанските гласови не вредат,...

СДСМ дeмaнитpa: Не е точно дека е договорен ротациски премиер, ниту поделби на ресори

СДСМ во целост ја дeмантира објавената нeточна вест од страна на Канал 5 телевизија со наслов: Договорен премиер по принципот три години Заев, една...

Xocпитализиран братот на Доналд Трамп, се шпeкулира дека е многу болeн

Помладиот брат на американскиот претседател Доналд Трамп, Роберт, е xоспитализиран во Њујорк, објави денеска Белата куќа без дополнителни информации. Портпаролот на Белата куќа Џуд Дир...

Следете во живо: Пpoтест против поскапувањето на струјата

Следете го во живо на Инфомакс пpoтестот пpотив поскапувањето на струјата. Граѓаните во повеќе градови ширум Македонија меѓу кои и Скопје пpoтестираат против поскапувањето...

More Articles Like This