САД се на работ на страшна граѓанска вojна

Поврзано

Се ypна вoeн хеликоптер во Турција, зaгинaa девет лица

Воен хеликоптер се урна во источна Турција, при што загинаа 9 лица, а четири беа повредени, соопшти турското Министерство...

Силeн зeмјотрес од 7,3 стeпени го погoди Нов Зеланд, издадено пpeдупредување за цунами

Силен земјотрес со јачина од 7,3 степени го погоди Нов Зеланд, поради што е издадено предупредување за цунами. Брановите на...

Дe6eлинaтa знaчитeлнo ja згoлeмyвa cmpтнocтa oд Koвид-19: 2,2 милиoни oд 2,5 милиoни cmpтни cлyчaи ce cлyчилe вo земји co виcoк бpoj дeбeли лyѓe

Истражување на Светската агенција против дебелина открива дека значителен број смртни случаи поврзани со Ковид-19 можеле да бидат спречени...
- Advertisement -

Американскиот милијардер и основач на инвестициската компанија Bridgewater Associates, Реј Далио, на Twitter напиша дека САД се на работ на граѓанска војна.

„Верувам дека сме на работ на страшна граѓанска војна (како што опишав во серијата ‘Менување на светскиот поредок’), каде што сме на раскрсница меѓу влегување во пеколот на борбата или повлекување за да работиме заедно за мир и просперитет“, напиша Далио.

Тој посочи дека се поставува прашањето дали претседателот и двете страни ќе го постигнат тоа и додаде дека убави зборови и добар дух не се доволни.

„Луѓето ќе мора да се договорат за ‘колачот’ и како да го поделат, а за тоа ќе бидат потребни револуционерни промени“, напиша милијардерот.

Далио оцени дека Соединетите Американски Држави сè уште се во „ужасна финансиска состојба“ и дека тие сè уште се „ужасно поделени“, но додаде дека му се допаѓа тоа што го слушнал од претседателот Џо Бајден на инаугурацијата.

Latest News

Фрчкоски нема да биде амбасадор во САД, не може да добие бeзбедносен сeртификат?

Пратеникот Антонио Милошоски на Фејбук објавува дека Љубомир Фрчкоски нема да замине амбасадор во САД и оти за ова...

More Articles Like This