САД СЕ ПОТСЕЌА НА КОБНИОТ 11ТИ СЕПТЕМВРИ: Комеморација и поезија во чест на настраданите

Поврзано

Коронавирусот го имало пред 7 години, но се држело во тајност?

Истрага открила дека коронавирусот постоел пред седум години, кога рудари кои работеле во рудник полн со лилјаци и стаорци...

Помпео – САД гo oтфpлaaт извештајот на ОН за yбиcтвoтo на иранскиот генерал Сулејмани

САД го отфрлаат заклучокот на специјалната известувачка на Обединетите нации за убиства без судење (extrajudicial executions), Ањес Каламар дека...

Кој ќе биде новиот претседател на САД?

Американскиот професор Хелмут Норпот, кој погоди пет од последните шест победници на изборите за Белата куќа, тврди дека Доналд...

Американците го одбележуваат 9/11 , волонтерски проекти, топли пораки, спомени на загинатите и нов споменик на жртвите, по една година кога два напади ја демонстрираа трајната закана од тероризам во најголемиот град во државата.

Илјадници жртви на 9/11 жртви, преживеани, спасувачи и други се очекува на церемонијата на одбележување денес на местото каде некогаш беше Светскиот трговски центар да се соберат, додека претседателот Доналд Трамп и потпретседателот Мајк Пенс ќе се упатат кон двете други места каде што киднапираните авиони се урнаа на 11 септември , 2001 година, во најкрвавиот терористички напад на американска почва.

Претседателот и прва дама, Меланија Трамп планираат да се приклучат на одбележувањето на споменикот на 11 септември во областа во близина на Шенксвил, Пенсилванија, каде што во саботата беше поствен новиот споменик во чест на настраданите “Кула на гласовите”. Пенс ќе присуствува на церемонијата во Пентагон. Трамп, републиканец и роден Њујоркер, на минатогодишното одбележување издаде строго предупредување до екстремистите дека “Америка не може да се заплаши”.

Речиси 3.000 луѓе загинаа во нападите на 11 септември, кога меѓународниот тероризам и го зададе ударот на Америка на начин што претходно САД не ни можеше да замисли ниту претпостави. 11 Септември сè уште ја обликува американската политика,  секојдневните искуства и протоколи на места како аеродромите па се до деловните зградите, дури и по 17 години сеуште се чуствува во јавна свест и предрасудите на Америка.

Комеморациите за 9/11 се добро познати ритуали, наменети за читање на имињата на мртвите. Но секоја година на граунд зиро, роднините на жртвите ја збогатуваат церемонијата со лични пораки на сеќавање, загриженост и инспирација.

Неколку часови по церемонијата, два моќни светлосни зраци ќе се издигнат на ноќното небо од понискиот Менхетен во чест на некогашните највисоки згради близначки.

Актуелно

Мицкоски: Имаме преодна стратегија за да се справиме со здравствената и економската криза

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашното интервју во емисијата Топ тема на телевизија Телма, посочи дека граѓаните ги...

Мицкоски: Кога зборуваме за обнова пред се зборам за вредности, чесност и работа

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ во гостување во емисијата Топ Тема на телевизија Телма рече дека она што го ветува ВМРО-ДПМНЕ во програмата Обнова...

Мицкоски: Идејата едно општество за сита заврши во моментот кога ја видовме Луј Витон чантата

-Идејата да се презентира едно општество за сите заврши во моментот кога ја видовме Луј Витон чантата затоа што сфативме дека сите овие политички...

(Видео) Следете во живо: Мицкоски на средба со жителите на Делчево

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан МИцкоски оствари средва со жителите на Делчево. Следете го во живо неговото обраќање: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/872118453196327

Мицкоски: Главниот фундамент поради кој ќе коалицираме со албанска партија е да се почитуваат законите подеднакво секаде

„Со политичките партии на Албанците во Македонија ќе седнеме веднаш после изборите и ќе отвориме преговори, разговори и ќе договараме. Но да видиме најпрвин...

Повеќе вести