САД СО ВЕТУВАЊЕ ЗА ГЕРМАНИЈА: Нема да воведеме санкции против „Северен тек 2“

  • June 29, 2018

Германското Министерство за економија доби прелиминарна гаранција од Соединетите Американски Држави дека нема да има санкции за Германија поради гасоводите во сопственост на Русија.

Тоа е сè што имаме “, додаде министерството.

САД бараат европските држави да престанат да учествуваат во проектот “Северниот тек 2” и дека ќе има санкциите за оние кои не се согласуваат со тоа.

Претходно, заменик-министер за надворешни работи на Русија Александар Грушко изјави дека Русија продолжува да биде загрижен за нездрава ситуација во Европската Унија во врска со изградбата на гасоводот.

Проектот “Норд стрим 2” вклучува изградба на два гасоводи, чија вкупна моќност ќе надмине 4 милијарди кубни метри гас годишно од брегот на Русија, преку Балтичкото Море во Германија. Новиот гасовод треба да биде изграден веднаш до “Северниот тек”.

Дозволи за градба веќе даваат Германија, Финска и Шведска. Изведувачите на “Норд стрим АГ 2” во наредните месеци, исто така, чекаат дозвола од Данска, која во вторникот објави дека властите во земјата имаат намера да го одложи спроведувањето на проектот. Според данскиот премиер Ларс Лук Расмусен, оваа идеја треба да се дискутира на европско ниво.

Оваа одлука дојде откако американскиот Стејт департмент изрази надеж дека ЕУ ќе ја “само-прекине” изградба на”Норд стрим 2″ или ќе има план за “реформатирање” за изградба на гасовод кој беше предложен од страна на Русија.

Претходно «
Следно »