САД УБЕДЕНИ ДЕКА ЌЕ ГО СПРЕЧАТ ИРАН: Ние нема да дозволиме Иран да развие нуклеарно оружје – изјави Мајк Помпео

  • June 7, 2018

Тврдењата дека Иран планира да го зголеми својот капацитет за збогатување на ураниум, предизвика реакција од државниот секретар на САД Мајк Помпео, кој вели дека Вашингтон нема да му дозволи на Иран да развие нуклеарно оружје.

“Иран е свеснен за нашата решителност”, рече Помпео, кој испрати порака на својот профил на Твитер.

Инаку, претставникот на Техеран во Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) Реза Наџаф, изјави денеска во Виена дека Иран нема повеќе целосно да соработува со инспекторите за нуклеарната енергија, додека не се реши ќор-сокакот околу нуклеарната договор на оваа земја и светски сили.

Говорејќи пред местото каде што се одржа квартален состанок на одборот на МААЕ во Виена, Наџаф истакна дека трпението на Техеран да го зачува договорот, со европските напори, не е неограничено, и истакна дека Иран има дадено рок од неколку недели, Германија, Франција и Велика Британија да го направат тоа.

Претходно «
Следно »