САД ЌЕ ОДГОВАРА ПРЕД СУДОТ ВО ХАГ: Официјален Техеран поднесе тужба во Хаг против САД

Поврзано

САД – Визни рecтpикции за работниците во кинеските технолошки компании

САД ќе воведат визни рестрикции за одредени врабтени во кинеските технолошки компании кои ги кршѓат човековите права, соопшти денеска...

Целиот остров Тенерифе остана без струја

Целиот шпански остров Тенерифе остана без електрична енергија поради што се погодени околу 950.000 домаќинства. Хаваријата се случи околу...

Бубонcкa чyмa се појави во Монголија

Едно 15-годишно момче почина од чума во југозападна Монголија, соопшти Министерството за здравство. Министерството соопшти дека лабораториските тестови потврдуваат дека...
- Advertisement -

Техеран поднесе жалба до Меѓународниот суд на правдата во Хаг заради затворање на имотот на Централна банка на Иран во САД, соопшти претставник на иранското министерство за надворешни работи Бахрем Касеми.

Касеми изјави дека првото рочиште на судот по овој повод ќе биде одржано на 8 или 12 октомври, пренесува телевизијата НТВ.

Да се потсетиме, дека Министерството за финансии на САД по објавувањето за напуштање на нуклеарниот договор со Иран од страна на САД, на листата со санкции ги вклучи шефот на Централната банка и голем број на други официјални лица кои, наводно, даваат поддршка на Исламската револуција гарда. Имотот на лицата под санкции ќе биде замрзнат во САД.

Сепак, треба да се напомене дека САД не ја признава надлежноста на Хашкиот трибунал.

Latest News

Во Ресен излезноста до 19 часот 45,2 отсто, во Демир Хисар 62 отсто

Во општините Ресен и Демир Хисар изборите се во тек, а граѓаните без проблеми и безбедно го остваруваат правото...

До 19 часот во општина Гевгелија излезноста е 62 отсто

Општина Гевгелија надмина излезност од 62 отсто на запишаните гласачи кои до 19 часот, во мирен избирачки ден го дадоа својот глас на вонредните...

Четворка со најголема излезност до 19 часот

Во четвртата изборна единица има најголем интерес за гласање. Во оваа изборна единица излегле 53,22 отсто од пријавените гласачи. Во третата изборна единица на...

Излезноста до 19 часот 45,77 проценти, останува уште еден час за гласање

До 19 часот на гласање излегле 830.370 граѓани со право на глас односно одѕивот е 45,77 проценти, објави вечерва Државната изборна комисија. Обработени...

Нa едно избирачко место ќе биде продолжено гласањето поради прекини

Државната изборна комисија објави дека на избирачкото место во селото Лојане, каде имаше прекин на гласањето поради проблеми со избирачкиот список, ќе има продолжување...

More Articles Like This