САД ja прогласи Кина за зakaна за националната безбедност на САД, a Русија за главен дeстабилизатор на меѓународната сцена

Поврзано

Џо Бајден дoзвoли yпoтpeбa на тkивo од aбopтиpaни бeбињa да се користи за мeдицинckи иcтpaжyвaњa

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден ја укина забраната за употреба на фетално ткиво во научни и медицински цели,...

Светот пред вojна: Уaпceни „Амepиканци“ од руското ФCБ за обид за aтeнтaт на Лyкашeнко и opганизиpaње вoeн удap

Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) уапси две лица кои планирале да извршат воен удар во Белорусија на 9...

(Фото+Видео) Инцидeнт на погpeбот на принц Филип, гoлa жена пред замокот Виндзор

Шоканет инцидент на погребот на принцот Филип, гола жена викала и трчала меѓу луѓето присутни на погребот. Непознатата жена веднаш...
- Advertisement -

Соединетите држави ги прогласија Русија и Кина за главни закани, при што Кина е идентификувана како главен потенцијален противник на Соединетите држави, според преодните одредби на стратегијата за национална безбедност, што ги објави Белата куќа.

„Русија продолжува да го проширува своето глобално влијание и да игра дестабилизирачка улога на меѓународната сцена“, се наведува во стратегијата.

Документот посочува дека Кина „добива се поголема самодоверба“. Вашингтон смета дека Пекинг е единствениот конкурент што е „потенцијално способен да обедини економска, дипломатска, воена и технолошка моќ и да стане закана за стабилен и отворен меѓународен систем“.

Според стратегијата, „и Пекинг и Москва вложија големи напори да ги ограничат предностите на Соединетите држави и да ја спречат земјата да ги штити своите интереси и сојузници ширум светот“.

Latest News

Дневен ковид биланс: Починaти се 24 лица, регистрирани се 364 нови случаи во Македонија

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.379 тестирања, а регистрирани се 364 нови...

More Articles Like This